Askofen-P

Migræne

Askofen-P: brugsanvisning og anmeldelser

Latinsk navn: Ascophenum-P

ATX-kode: N02BA71

Aktiv ingrediens: Acetylsalicylsyre + koffein + paracetamol (acetylsalicylsyre + koffein + paracetamol)

Producent: "Pharmstandard" OJSC, Rusland

Beskrivelse og fotoopdatering: 22/10/2018

Priser på apoteker: fra 22 rubler.

Askofen-P er et kombineret lægemiddel med smertestillende, antipyretisk, antiinflammatorisk, psykostimulerende virkning.

Frigør form og sammensætning

Doseringsformen af ​​Askofen-P - tabletter: fladcylindrisk, hvid eller hvid med en lyserød / cremet skygge, marmorering er tilladt, med en linje og skrå, med en svag lugt eller lugtfri (10 stk. I blisterpakninger, i en papæske 1–3 pakning).

Aktive ingredienser i 1 tablet:

  • acetylsalicylsyre - 200 mg;
  • koffein - 40 mg;
  • paracetamol - 200 mg.

Hjælpestoffer i sammensætningen af ​​Askofen-P: kartoffelstivelse, povidon, stearinsyre, talkum, calciumstearat, vaselinolie VGM-30M, siliconeemulsion KE-10-12.

Farmakologiske egenskaber

Farmakodynamik

Askofen-P er et af de kombinerede smertestillende lægemidler.

Virkningsmekanismen skyldes egenskaberne af de aktive stoffer, der udgør Askofen-P:

  • acetylsalicylsyre: har antiinflammatoriske, antipyretiske og analgetiske virkninger, som er forbundet med undertrykkelse af COX-1 og COX-2 (cyclooxygenase), som regulerer syntesen af ​​prostaglandiner; hæmmer blodpladeaggregering;
  • koffein: øger rygmarvens refleks excitabilitet, ophidser vasomotoriske / respiratoriske centre, udvider hjernens blodkar, nyrer, hjerte, skeletmuskler, reducerer blodpladeaggregering; hjælper med at øge fysisk og mental ydeevne, reducere døsighed og træthed
  • paracetamol: har smertestillende og febernedsættende virkning.

Indikationer for brug

Indikationen for Askofen-P er moderat / mildt smertesyndrom hos voksne:

  • algodismenoré;
  • thorax radikulært syndrom, lumbago;
  • tandpine og hovedpine
  • migræne
  • neuralgi;
  • myalgi;
  • artralgi.

Lægemidlet er også indiceret til børn fra 15 år og voksne med akutte respiratoriske og infektiøs-inflammatoriske sygdomme for at reducere forhøjet kropstemperatur.

Kontraindikationer

  • forværring af erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen;
  • gastrointestinal blødning
  • vitamin K-mangel;
  • alvorlig nedsat nyre- / leverfunktion;
  • astma induceret ved indtagelse af acetylsalicylsyre, salicylater og andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler;
  • hæmoragisk diatese (trombocytopeni, hypoprothrombinæmi, hæmofili, von Willebrands sygdom, telangiektasi, trombocytopen purpura);
  • kirurgiske indgreb ledsaget af blødning
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • dissekere aortaaneurisme;
  • portal hypertension;
  • glaukom
  • søvnforstyrrelser, hyperexcitabilitet, angstlidelser (panikforstyrrelse, agorafobi);
  • organiske sygdomme i det kardiovaskulære system (akut myokardieinfarkt, svær iskæmisk hjertesygdom, arteriel hypertension), hyppige ventrikulære for tidlige slag, paroxysmal takykardi;
  • alder op til 15 år (som antipyretisk middel) eller 18 år (som smertestillende middel)
  • I og III trimester af graviditet, amningsperiode;
  • individuel intolerance over for lægemidlets komponenter såvel som xanthiner og andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Relativ (sygdomme / tilstande i nærværelse af hvilke udnævnelsen af ​​Askofen-P kræver forsigtighed):

  • hyperurikæmi;
  • gigt;
  • urat nefrolithiasis;
  • alvorlig hjertesvigt
  • belastet historie af mavesår og / eller sår i tolvfingertarmen
  • II graviditetstrimester.

Brugsanvisning til Askofen-P: metode og dosering

Askofen-P tages oralt, fortrinsvis efter måltider, skylles ned med mælk, vand, alkalisk mineralvand.

Normalt ordineres lægemidlet 1-2 tabletter 2-3 gange om dagen med intervaller på mindst 4 eller 6 timer (med normal eller nedsat nyre- / leverfunktion).

Askofen-P er beregnet til kortvarig brug - 3 dage som et antipyretisk lægemiddel eller 5 dage som et bedøvelsesmiddel.

Ændring af doseringsregimen er kun mulig efter aftale med lægen..

Bivirkninger

  • hjerte-kar-system: takykardi, forhøjet blodtryk;
  • fordøjelsessystemet: gastralgi, anoreksi, opkastning, kvalme, diarré, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, gastrointestinal blødning, nyre- / leversvigt;
  • allergiske reaktioner: Quinckes ødem, hududslæt, bronkospasme.

I løbet af et langt forløb kan følgende lidelser udvikles: hypokoagulation, hovedpine, svimmelhed, tinnitus, synshandicap, nedsat blodpladeaggregering, hæmoragisk syndrom (inklusive blødende tandkød, næseblod, purpura), nyreskade med papillær nekrose, døvhed, syndrom Stevens - Johnson og / eller Lyell; hos børn - Reye's syndrom (manifesteret som metabolisk acidose, mentale og nervesystemlidelser, opkastning, leverdysfunktion).

Overdosis

De vigtigste symptomer er takykardi, svedtendens, kvalme, mavesmerter, opkastning, bleghed i huden. Let forgiftning er kendetegnet ved udseendet af ringetoner i ørerne, svær - anuri, døsighed, sammenbrud, bronkospasme, kramper, åndenød, blødning. Efterhånden som forgiftningen intensiveres, kan progressiv respiratorisk lammelse og frakobling af oxidativ fosforylering udvikle sig, hvilket kan forårsage respiratorisk acidose.

Terapi: gastrisk skylning, indtagelse af aktivt kul.

I tilfælde, hvor der er mistanke om forgiftning, kræves lægehjælp.

specielle instruktioner

Ved langvarig brug af Askofen-P er det nødvendigt at overvåge perifert blod og leverens funktionelle tilstand.

Acetylsalicylsyre, som er en del af lægemidlet som en aktiv komponent, har en blodpladevirkning, derfor skal lægen advares om behandlingen inden kirurgisk indgreb.

Lave doser acetylsalicylsyre reducerer udskillelsen af ​​urinsyre, hvilket i nogle tilfælde kan forårsage gigtangreb.

I behandlingsperioden anbefales det at stoppe med at drikke alkoholholdige drikkevarer, da risikoen for gastrointestinal blødning i dette tilfælde øges.

Påføring under graviditet og amning

I og III trimester af graviditeten samt amningsperioden er en kontraindikation for at tage Askofen-P.

Når det anvendes i graviditetens første trimester, kan acetylsalicylsyre føre til føtale misdannelser i form af spaltning af den øvre gane i tredje trimester - for at fremme inhibering af arbejdskraft, lukning af arteriekanalen i fosteret, hvilket forårsager hypertension i lungecirkulationen og hyperplasi i lungekarrene.

I tilfælde af ammende kvinders brug af acetylsalicylsyre har barnet en øget risiko for blødning (forbundet med nedsat blodpladefunktion).

I graviditetens II trimester er en enkelt dosis af lægemidlet i anbefalede doser kun tilladt i tilfælde, hvor den forventede fordel er højere end den mulige skade..

Brug af barndommen

På grund af faren ved at udvikle Reye's syndrom er en kontraindikation for at tage Askofen-P:

  • alder op til 15 år - som antipyretisk middel;
  • under 18 år - som smertestillende.

Med nedsat nyrefunktion

I henhold til instruktionerne er Askofen-P ikke ordineret til svær nyrefunktion.

Til krænkelser af leverfunktionen

Selv hvis der er indikationer, er Askofen-P ikke ordineret til svær leverdysfunktion.

Lægemiddelinteraktioner

Ved kombineret brug af Askofen-P med nogle lægemidler / stoffer kan følgende virkninger udvikle sig:

  • spironolacton, furosemid, antihypertensiv og anti-gigt medicin, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre: reducerer deres virkning;
  • steroidhormoner, heparin, indirekte antikoagulantia, hypoglykæmiske midler, reserpin: øger deres virkning;
  • barbiturater, antiepileptika, zidovudin, rifampicin, alkoholholdige drikkevarer: øget sandsynlighed for hepatotoksisk virkning (kombination anbefales ikke);
  • glukokortikosteroider, sulfonylurinstofderivater, methotrexat, ikke-narkotiske analgetika og ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler: øgede bivirkninger;
  • ergotamin: fremskynder udskillelsen (på grund af koffein)
  • chloramphenicol: en signifikant stigning i elimineringstiden (på grund af paracetamol);
  • metoclopramid: fremskynder absorptionen af ​​paracetamol;
  • salicylamid og andre stimulanser af mikrosomal oxidation: en stigning i sandsynligheden for dannelse af toksiske metabolitter af paracetamol, som påvirker leverfunktionen;
  • antikoagulantia (dicoumarinderivater): forstærker deres virkning (med gentagen administration af paracetamol).

Analoger

Analoger af Askofen-P er: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, Citramarine, Excedrin, Citrapar.

Vilkår og betingelser for opbevaring

Opbevares ved temperaturer op til 25 ° C. Holde utilgængeligt for børn.

Holdbarhed - 3 år.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Fås uden recept.

Anmeldelser om Askofen-P

Ifølge anmeldelser er Askofen-P et overkommeligt og effektivt lægemiddel, der lindrer hovedpine, herunder migræne, og hjælper med at sænke temperaturen ved akutte luftvejssygdomme og influenza. De bemærker også bekvemmeligheden ved at købe den uden recept..

Af manglerne indikerer de normalt tilstedeværelsen af ​​kontraindikationer for at tage stoffet, sandsynligheden for bivirkninger samt en irriterende virkning på maven med øget surhed.

Pris for Askofen-P på apoteker

Den omtrentlige pris for Askofen-P er (10 eller 20 tabletter pr. Pakke) 20-35 eller 40-80 rubler.

Askofen-P ® (Ascophen-P) brugsvejledning

Indehaver af markedsføringstilladelse:

Produceret af:

Kontakter til forespørgsler:

Aktive stoffer

Doseringsform

reg. №: Р N002552 / 01 fra 17.03.08 - Ubegrænset Dato for omregistrering: 30.11.15
Askofen-P ®

Frigivelsesform, emballage og sammensætning af lægemidlet Askofen-P ®

Tabletter af hvid eller hvid farve med en cremet eller lyserød nuance, fladcylindrisk, skråt og skåret, lugtfri eller svag lugt; marmorering tilladt.

1 fane.
acetylsalicylsyre200 mg
paracetamol200 mg
koffein40 mg

Hjælpestoffer: kartoffelstivelse, povidon (medicinsk polyvinylpyrrolidon med lav molekylvægt), stearinsyre, talkum, calciumstearat, siliconeemulsion CE-10-12, vaselinolie VGM-30M.

10 stykker. - kontureret celleemballage (1) - pappakninger.
10 stykker. - konturcelleemballage (2) - pappakninger.
10 stykker. - konturcellepakker (3) - pappakker.

farmakologisk virkning

Kombineret lægemiddel, hvis virkning bestemmes af de komponenter, der udgør dets sammensætning.

Acetylsalicylsyre har en smertestillende, antipyretisk, antiinflammatorisk virkning forbundet med undertrykkelse af COX-1 og COX-2, som regulerer syntesen af ​​prostaglandiner; hæmmer blodpladeaggregering.

Paracetamol har antipyretisk, smertestillende virkning.

Koffein øger rygmarvens refleks excitabilitet, stimulerer åndedræts- og vasomotoriske centre, udvider blodkarrene i skeletmuskler, hjerne, hjerte, nyrer og reducerer blodpladeaggregering; reducerer døsighed, træthed, øger mental og fysisk ydeevne.

Farmakokinetik

Indikationer af lægemidlet Askofen-P ®

Moderat eller mildt smertesyndrom hos voksne:

  • hovedpine;
  • migræne
  • tandpine;
  • neuralgi;
  • thorax radikulært syndrom, lumbago;
  • artralgi;
  • myalgi;
  • algodismenoré.

For at reducere feber hos voksne og børn over 15 år:

  • med akutte luftvejsinfektioner
  • med infektiøse og inflammatoriske sygdomme.
Åbn listen over ICD-10-koder
ICD-10 kodeTegn
G43Migræne
G54Nerveod- og pleksusforstyrrelser
G54.3Brystrodsforstyrrelser, ikke andetsteds klassificeret
J06.9Akut øvre luftvejsinfektion, uspecificeret
K08.8Andre specificerede ændringer i tænderne og deres støtteapparater (inklusive tandpine)
M25.5Ledsmerter
M54.1Radikulopati
M54.3Ischias
M54.4Lumbago med ischias
M79.1Myalgi
M79.2Uspecificeret neuralgi og neuritis
N94.4Primær dysmenoré
N94.5Sekundær dysmenoré
R50Feber af ukendt oprindelse
R51Hovedpine
R52,0Stærk smerte
R52.2Andre vedvarende smerter (kronisk)

Doseringsregime

Lægemidlet tages oralt efter måltider, 1-2 tabletter. 2-3 gange / dag Den maksimale daglige dosis er 6 faner. Intervallet mellem doser af lægemidlet skal være mindst 4 timer.For at reducere den irriterende virkning på mave-tarmkanalen skal lægemidlet tages efter måltider med vand, mælk, alkalisk mineralvand.

I tilfælde af nedsat nyre- eller leverfunktion er en pause mellem doser mindst 6 timer.

Lægemidlet bør ikke tages i mere end 5 dage, når det ordineres som et bedøvelsesmiddel og mere end 3 dage som et antipyretisk middel. Andre doser og ordninger for anvendelse bestemmes af lægen.

Side effekt

Fra fordøjelsessystemet: anoreksi, kvalme, opkastning, gastralgi, diarré, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, gastrointestinal blødning, lever- og / eller nyresvigt.

Fra siden af ​​det kardiovaskulære system: forhøjet blodtryk, takykardi.

Allergiske reaktioner: hududslæt, Quinckes ødem, bronkospasme.

Ved langvarig brug: svimmelhed, hovedpine, synsforstyrrelser, tinnitus, nedsat blodpladeaggregering, hypokoagulation, hæmoragisk syndrom (inklusive epistaxis, blødende tandkød, purpura), nyreskade med papillær nekrose; døvhed Stevens-Johnson syndrom, toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom), Reye's syndrom hos børn (metabolisk acidose, lidelser i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion).

Kontraindikationer til brug

  • overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter;
  • overfølsomhed over for andre NSAID'er, xanthiner;
  • erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen i den akutte fase;
  • gastrointestinal blødning
  • alvorlig nyrefunktion
  • alvorlig leverdysfunktion
  • astma induceret ved at tage acetylsalicylsyre, salicylater og andre NSAID'er;
  • hæmoragisk diatese (von Willebrands sygdom, hæmofili, telangiektasi, hypoprothrombinæmi, trombocytopeni, trombocytopen purpura);
  • dissekere aortaaneurisme;
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • portal hypertension;
  • vitamin K-mangel;
  • hyperexcitabilitet, søvnforstyrrelser, angstlidelser (agorafobi, paniklidelse);
  • organiske sygdomme i det kardiovaskulære system (akut myokardieinfarkt, svær koronararteriesygdom, arteriel hypertension), paroxysmal takykardi, hyppige ventrikulære for tidlige slag;
  • glaukom
  • kirurgiske indgreb ledsaget af blødning
  • børn under 15 år.

Med forsigtighed: hyperurikæmi, urat nefrolithiasis, gigt, gastrisk mavesår og / eller duodenalsår, svær hjertesvigt.

Påføring under graviditet og amning

Det er kontraindiceret til brug i graviditet I og III, i graviditetens II trimester er en enkelt dosis af lægemidlet kun mulig i anbefalede doser, hvis den forventede fordel for moderen opvejer den potentielle risiko for fosteret..

Acetylsalicylsyre har en teratogen effekt: når den anvendes i graviditetens første trimester, fører det til en misdannelse - opdeling af den øvre gane; i tredje trimester - fremmer hæmning af arbejdskraft (hæmning af prostaglandinsyntese), lukning af ductus arteriosus i fosteret, hvilket forårsager hyperplasi i lungekarrene og hypertension i lungecirkulationen.

Hvis det er nødvendigt, skal brugen af ​​lægemidlet under amning stoppe amningen. Acetylsalicylsyre udskilles i modermælk, hvilket øger risikoen for blødning hos et barn på grund af dysfunktion af blodplader..

Ansøgning om krænkelser af leverfunktionen

Brug af lægemidlet er kontraindiceret i tilfælde af alvorlig leverdysfunktion, portalhypertension.

Ansøgning om nedsat nyrefunktion

Brug af lægemidlet er kontraindiceret i tilfælde af alvorlig nedsat nyrefunktion.

Lægemidlet skal tages med forsigtighed i tilfælde af urat nefrolithiasis.

Anvendelse hos børn

specielle instruktioner

Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at overvåge det perifere blod og leverens funktionelle tilstand..

Da acetylsalicylsyre har en trombocyt-virkning, skal patienten på forhånd advare lægen om at tage lægemidlet, hvis han skal opereres..

Acetylsalicylsyre i lave doser reducerer udskillelsen af ​​urinsyre. Dette kan i nogle tilfælde fremkalde et gigtangreb..

Under behandlingen skal patienten stoppe med at drikke alkohol (øget risiko for gastrointestinal blødning).

Brug i pædiatri

Lægemidlet ordineres ikke som et bedøvelsesmiddel til børn og unge under 18 år som et antipyretisk middel - til børn under 15 år med ARVI på grund af risikoen for at udvikle Reye's syndrom (encefalopati og akut fedtdegeneration i leveren med akut udvikling af leversvigt).

Overdosis

Symptomer: kvalme, opkastning, mavesmerter, svedtendens, bleghed i huden, takykardi. Med mild forgiftning - ringen i ørerne; alvorlig forgiftning - døsighed, sammenbrud, kramper, bronkospasme, åndenød, anuri, blødning. Efterhånden som forgiftningen intensiveres, fremkalder respiratorisk lammelse og frakobling af oxidativ fosforylering, der forårsager respiratorisk acidose.

Behandling: gastrisk skylning, indtagelse af adsorbenter (aktivt kul). Hvis der er mistanke om forgiftning, skal patienten straks søge lægehjælp..

Lægemiddelinteraktioner

Lægemidlet forbedrer effekten af ​​heparin, indirekte antikoagulantia, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske midler.

Reducerer effektiviteten af ​​spironolacton, furosemid, antihypertensive stoffer, anti-gigt medicin, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre.

Øger bivirkningerne af GCS, sulfonylurinstofderivater, methotrexat, ikke-narkotiske analgetika og NSAID'er.

Undgå at kombinere lægemidlet med barbiturater, antiepileptika, zidovudin, rifampicin og drikkevarer, der indeholder ethanol (øger risikoen for hepatotoksisk virkning).

Under påvirkning af paracetamol øges elimineringstiden for chloramphenicol med 5 gange.

Koffein fremskynder absorptionen af ​​ergotamin.

Salicylamid og andre mikrosomale oxidationsstimulerende stoffer fremmer dannelsen af ​​toksiske paracetamolmetabolitter, der påvirker leverfunktionen.

Metoclopramid fremskynder absorptionen af ​​paracetamol.

Når paracetamol tages igen, kan det øge effekten af ​​antikoagulantia (dicoumarinderivater).

Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Askofen-P ®

Lægemidlet skal opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C.

Askofen-P

Ascofen-P sammensætning

Hver tablet indeholder aktive ingredienser: 200 mg paracetamol, 200 mg acetylsalicylsyre, 40 mg koffein.

Hjælpestoffer: stearinsyre, povidon, kartoffelstivelse, talkum, calciumstearat, silikoneemulsion og flydende paraffin.

Frigør formular

Askofen-P produceres i form af tabletter i en lys skygge, fladcylindrisk form uden en særlig lugt. På apoteker sælges medicinen i pakninger med 10 stk.

farmakologisk virkning

Lægemidlet har en kombineret effekt, der kombinerer ikke-steroide antiinflammatoriske, smertestillende, ikke-narkotiske og psykostimulerende virkninger.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Kombineret tilberedning, hvis effektivitet sikres ved dens bestanddele.

Acetylsalicylsyre har en mærkbar analgetisk, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning, hæmmer blodpladeaggregering.

Paracetamol har også antipyretisk og smertestillende virkning.

Koffein hjælper med at øge rygmarvens refleks excitabilitet, stimulere åndedræts- og vasomotoriske funktioner, udvide blodkar, muskler, hjerte, hjerne, nyrer og reducere blodpladeaggregering. Derudover hjælper koffein med at reducere døsighed og træthed, forbedre ydeevnen osv..

Som et resultat af indtagelse absorberes næsten 90% af lægemidlet. Samtidig opnås den maksimale koncentration af stoffer i serum på forskellige tidspunkter: paracetamol - inden for en time, koffein - 2,5 timer, acetylsalicylsyre - 1-2 timer.

Næsten 80% af syren af ​​aktive stoffer udskilles fra kroppen ved hjælp af nyrerne..

Indikationer for brug af Askofen-P

  • smertesyndrom med moderat grad af forskellige etiologier, for eksempel: hovedpine eller tandpine, migræne, neuralgi, myalgi, artralgi og så videre;
  • febersygdomme forårsaget af forkølelse og reumatiske sygdomme.

Askofen-P under graviditet

Det skal bemærkes, at dette lægemiddel ikke anbefales til brug under graviditet, især i I og III trimester. Engangsbrug af lægemidlet i graviditetens 2. trimester er tilladt, men hvis det præcist er fastslået, at dette ikke vil skade fosteret.

Som du ved, kan indtagelse af lægemidlet i første trimester forårsage føtal misdannelse i form af spaltning af den øvre gane, forårsaget af den teratogene virkning af acetylsalicylsyre.

I tredje trimester forbliver sandsynligheden for inhibering af arbejdskraft, lukningen af ​​ductus arteriosus hos det ufødte barn, hvilket forårsager hyperplasi i karene i lungerne og hypertension i blodkarrene.

Kontraindikationer til brug

  • intolerance over for lægemidlet eller dets komponenter;
  • forskellige læsioner i mave-tarmkanalen;
  • forstyrrelser i leverens eller nyrernes funktion
  • abnormiteter i åndedrætssystemets aktivitet, for eksempel med astma;
  • dissekere aortaaneurisme;
  • nogle lidelser i nervesystemet og det kardiovaskulære system
  • alder under 15 år
  • amning, graviditet og så videre.

Bivirkninger

Ved behandling med dette lægemiddel kan en række problemer i mave-tarmkanalen opstå i form af: anoreksi, kvalme, opkastning, gastralgi, diarré, erosive og ulcerative læsioner, blødning. Det er også muligt at udvikle: lever- eller nyresvigt, takykardi og forhøjet blodtryk.

Langvarig brug af stoffet forårsager: svimmelhed, tinnitus, hovedpine, hypokoagulation, forskellige uønskede syndromer og leverdysfunktion.

Askofen tabletter, applikationsinstruktion (måde og dosering)

Som instruktionerne til brugen af ​​Askofen-P indikerer, er disse tabletter ordineret til indtagelse efter måltider 2-3 gange om dagen i en mængde på 1-2 stykker. I dette tilfælde bør den maksimale daglige dosis ikke overstige 6 stykker, og pausen skal være mindre end 4 timer.

I betragtning af indikationerne for brugen af ​​Askofen skal du overholde nogle af funktionerne i receptionen:

  • det er bedre at drikke tabletterne med mælk, almindeligt varmt eller mineralvand;
  • patienter med nedsat nyre- eller leverfunktion har brug for at øge intervallet mellem at tage medicinen - fra 6 timer.

Derudover bør anæstesibehandlingen ikke overstige 5 dage, og behandlingen af ​​feber bør ikke overstige 3 dage. I andre tilfælde bestemmes behandlingsvarigheden og doseringen af ​​lægen..

Overdosis

I tilfælde af overdosering kan det forekomme:

  • kvalme, opkastning, smerter i mave-tarmkanalen
  • svedtendens, bleghed i huden
  • takykardi;
  • tinnitus
  • døsighed, sammenbrud, krampagtig tilstand;
  • bronkospasme, vejrtrækningsproblemer og så videre.

Hvis der er mistanke om forgiftning, skal du omgående ringe til lægehjælp. Normalt vaskes offeret med mave, og adsorbenter ordineres.

Interaktion

Samtidig behandling med Askofen-P fører til en stigning i virkningen af ​​heparin, reserpin, indirekte antikoagulantia, steroidhormoner og nogle hypoglykæmiske midler. Det vil sandsynligvis også reducere effektiviteten af ​​furosemid, spironolacton, antihypertensive og anti-gigt medicin, der hjælper med at fjerne urinsyre fra kroppen..

En stigning i bivirkningerne af glukokortikosteroider, methotrexat, sulfonylurinstofderivater samt ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler og ikke-narkotiske analgetika blev bemærket.

Det anbefales ikke at kombinere denne medicin med barbiturater, antiepileptika, zidovudin, rifampicin og alkoholholdige drikkevarer, fordi sandsynligheden for at udvikle en hepatotoksisk virkning forbliver.

Virkningen af ​​paracetamol øger eliminationsperioden for chloramphenicol næsten 5 gange. Med hensyn til koffein hjælper det med at fremskynde absorptionen af ​​ergotamin.

Kombineret terapi med salicylamid og andre stimulanser af mikrosomal oxidation fremmer produktionen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol, som negativt påvirker leverfunktionen.

Samtidig modtagelse med metoclopramid forbedrer absorptionen af ​​paracetamol. Gentagen brug kan øge effekten af ​​antikoagulantia.

specielle instruktioner

Langvarig behandling med dette lægemiddel kræver overvågning af perifert blod og leverfunktion.

Acetylsalicylsyre har en antiaggregeret virkning. Derfor bør patienter straks advare læger, inden de gennemgår operation, at de tager dette lægemiddel. Lave doser af acetylsalicylsyre reducerer udskillelsen af ​​urinsyre, hvilket ofte fremkalder et gigtangreb.

Salgsbetingelser

Disse tabletter udleveres uden recept..

Opbevaringsforhold

Lægemidlet skal opbevares på et tilstrækkeligt tørt og mørkt sted ved temperaturer op til 25 ° C.

Askofen-P ® (Ascophenum-P ®)

Aktivt stof:

Indhold

  • Sammensætning
  • farmakologisk virkning
  • Farmakodynamik
  • Indikationer af lægemidlet Askofen-P
  • Kontraindikationer
  • Påføring under graviditet og amning
  • Bivirkninger
  • Interaktion
  • Administration og dosering
  • Overdosis
  • specielle instruktioner
  • Frigør formular
  • Fabrikant
  • Betingelser for udlevering fra apoteker
  • Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Askofen-P
  • Holdbarhed for lægemidlet Askofen-P
  • Priser på apoteker
  • Anmeldelser

Farmakologisk gruppe

  • Analgetisk ikke-narkotisk medicin (ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler + analgetiske ikke-narkotiske lægemidler + psykostimulerende midler) [NSAID'er - Salicylsyderivater i kombinationer]

Nosologisk klassificering (ICD-10)

  • G43 Migræne
  • K13.7 Andre og uspecificerede lidelser i mundslimhinden
  • M25.5 Ledsmerter
  • M79.1 Myalgi
  • M79.2 Neuralgi og neuritis, uspecificeret
  • N94.6 Dysmenoré, uspecificeret
  • R50 Feber af ukendt oprindelse
  • R51 Hovedpine
  • R52.2 Andre vedvarende smerter

Sammensætning

Tabletter1 fane.
aktive stoffer:
acetylsalicylsyre200 mg
paracetamol200 mg
koffein40 mg
hjælpestoffer: kartoffelstivelse; povidon (medicinsk PVP med lav molekylvægt); stearinsyre; talkum; calciumstearat; silikoneemulsion KE-10-12; Vaselinolie VGM-30M

Beskrivelse af doseringsformen

Tabletter af hvid eller hvid farve med en cremet eller lyserød nuance, fladcylindriske med skrå og skårede, lugtfri eller med en let lugt. Marmorering er tilladt.

farmakologisk virkning

Farmakodynamik

Askofen-P er et kombineret lægemiddel, hvis virkning bestemmes af de komponenter, der udgør dets sammensætning.

Acetylsalicylsyre har smertestillende, antipyretisk, antiinflammatorisk virkning forbundet med undertrykkelse af COX-1 og -2, som regulerer syntesen af ​​PG; hæmmer blodpladeaggregering.

Koffein øger rygmarvens refleks excitabilitet, stimulerer åndedræts- og vasomotoriske centre, udvider blodkarrene i skeletmuskler, hjerne, hjerte, nyrer og reducerer blodpladeaggregering; reducerer døsighed, træthed, øger mental og fysisk ydeevne.

Paracetamol har antipyretisk, smertestillende virkning.

Indikationer af lægemidlet Askofen-P ®

moderat eller mild smertesyndrom (hovedpine, tandpine, neuralgi, myalgi, brystradikulært syndrom, lumbago, artralgi, algomenorré, migræne) hos voksne;

fald i forhøjet kropstemperatur med forkølelse og andre infektiøse og inflammatoriske sygdomme hos voksne og børn over 15 år.

Kontraindikationer

overfølsomhed over for acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er eller xanthiner;

overfølsomhed over for andre komponenter i lægemidlet;

erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (i den akutte fase), gastrointestinal blødning;

alvorlig lever- eller nyresvigt

astma induceret ved at tage acetylsalicylsyre, salicylater og andre NSAID'er;

hæmoragisk diatese (von Willebrands sygdom, hæmofili, telangiektasi, hypoprothrombinæmi, trombocytopeni, trombocytopen purpura);

dissekere aortaaneurisme;

portalhypertension, vitamin K-mangel;

hyperexcitabilitet, søvnforstyrrelser, angstlidelser (agorafobi, paniklidelse);

organiske sygdomme i CVS (akut myokardieinfarkt, alvorlig iskæmisk hjertesygdom, arteriel hypertension), paroxysmal takykardi, hyppige ventrikulære for tidlige slag;

kirurgiske indgreb ledsaget af blødning

børn under 15 år.

Med forsigtighed: hyperurikæmi, urat nefrolithiasis, gigt, mavesår og / eller duodenalsår (historie), svær hjertesvigt.

Påføring under graviditet og amning

Det er kontraindiceret til brug under graviditet i I- og III-trimester, i II-trimester af graviditet er en enkelt dosis af lægemidlet i anbefalede doser kun mulig, hvis den forventede fordel for moderen ikke overstiger den potentielle risiko for fosteret..

Hvis det er nødvendigt, skal brugen af ​​lægemidlet under amning stoppe amningen.

Bivirkninger

Anoreksi, kvalme, opkastning, gastralgi, diarré, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, gastrointestinal blødning, lever- og / eller nyresvigt, forhøjet blodtryk, takykardi.

Allergiske reaktioner: hududslæt, Quinckes ødem, bronkospasme.

Ved langvarig brug - svimmelhed, hovedpine, synshandicap, tinnitus, nedsat blodpladeaggregering, hypokoagulation, hæmoragisk syndrom (epistaxis, blødende tandkød, purpura osv.), Nyreskade med papillær nekrose; døvhed Stevens-Johnsons syndrom, toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom), Reye's syndrom hos børn (metabolisk acidoseforstyrrelser i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion).

Interaktion

Styrker virkningen af ​​heparin, indirekte antikoagulantia, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske midler. Reducerer effektiviteten af ​​spironolacton, furosemid, antihypertensive stoffer, anti-gigt medicin, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre.

Forbedrer bivirkningerne af GCS, sulfonylurinstofderivater, methotrexat, ikke-narkotiske analgetika og NSAID'er.

Undgå kombinationen af ​​lægemidlet med barbiturater, antiepileptika, zidovudin, rifampicin og alkoholholdige drikkevarer (øger risikoen for hepatotoksisk virkning).

Under påvirkning af paracetamol øges elimineringstiden for chloramphenicol med 5 gange.

Koffein fremskynder absorptionen af ​​ergotamin.

Salicylamid og andre stimulanser til mikrosomal oxidation bidrager til dannelsen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol, som påvirker leverfunktionen.

Metoclopramid fremskynder absorptionen af ​​paracetamol. Når paracetamol tages igen, kan det øge effekten af ​​antikoagulantia (dicoumarinderivater).

Administration og dosering

Inde, efter at have spist. 1-2 borde. 2-3 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 6 tabletter. Pausen mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4 timer.

For at reducere den irriterende virkning på mave-tarmkanalen, skal lægemidlet tages efter måltider med vand, mælk, alkalisk mineralvand.

I tilfælde af nedsat nyre- eller leverfunktion er en pause mellem doser mindst 6 timer.

Lægemidlet bør ikke tages i mere end 5 dage, når det ordineres som et bedøvelsesmiddel og i mere end 3 dage som et antipyretisk middel. Andre doser og regimer bestemmes af lægen..

Overdosis

Symptomer: kvalme, opkastning, mavesmerter, svedtendens, bleghed i huden, takykardi. Med mild forgiftning - ringen i ørerne; alvorlig forgiftning - døsighed, sammenbrud, kramper, bronkospasme, åndenød, anuri, blødning. Efterhånden som forgiftningen intensiveres, gradvis åndedrætslammelse og frakobling af oxidativ fosforylering, der forårsager respiratorisk acidose. Hvis du har mistanke om forgiftning, skal du straks søge lægehjælp..

Behandling: gastrisk skylning, udnævnelse af adsorbenter (aktivt kul).

specielle instruktioner

Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at overvåge det perifere blod og leverens funktionelle tilstand. Da acetylsalicylsyre har en trombocyt-virkning, skal patienten på forhånd advare lægen om at tage lægemidlet, hvis han skal opereres..

Acetylsalicylsyre i lave doser reducerer udskillelsen af ​​urinsyre. Dette kan i nogle tilfælde fremkalde et gigtangreb..

Under behandlingen skal du stoppe med at drikke alkoholholdige drikkevarer (øget risiko for gastrointestinal blødning).

Acetylsalicylsyre har en teratogen effekt: når den anvendes i graviditetens første trimester, fører det til en misdannelse - opdeling af den øvre gane; i III trimester - forårsager inhibering af arbejdskraft (inhibering af PG-syntese), lukning af ductus arteriosus i fosteret, hvilket forårsager hyperplasi i lungekarrene og hypertension i karene i lungecirkulationen.

Acetylsalicylsyre udskilles i modermælk, hvilket øger risikoen for blødning hos et barn på grund af dysfunktion af blodplader..

Lægemidlet ordineres ikke som bedøvelsesmiddel til personer under 18 år som et antipyretisk middel - til børn under 15 år med akutte luftvejssygdomme forårsaget af virale infektioner på grund af risikoen for at udvikle Reye's syndrom (encefalopati og akut fedtleversygdom med akut udvikling af leversvigt).

Frigør formular

Tabletter. Fane 10. i en konturcellefri eller celleemballage 1, 2 eller 3 konturcelleemballage til brug i en kartonpakning. Kontureret celle- eller ikke-celleemballage placeres i en gruppeemballage.

Fabrikant

JSC Pharmstandard-Leksredstva, 305022, Rusland, Kursk, st. 2. Aggregat, 1a / 18.

Tlf / fax: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Ejer / organisation til markedsføringstilladelse, der accepterer forbrugerkrav OTCPharm PJSC, Rusland, 123317, Moskva, st. Testovskaya, 10.

Tlf.: (800) 775-98-19; fax: (495) 221-18-02.

Askofen (askofen-P, askofen-ekstra). Sammensætning, frigivelsesformer, analoger. Brugsanvisning, indikationer, kontraindikationer. Bivirkninger, når du tager Askofen. Priser og anmeldelser af stoffet

Webstedet giver kun baggrundsinformation til informationsformål. Diagnose og behandling af sygdomme skal udføres under tilsyn af en specialist. Alle stoffer har kontraindikationer. Der kræves en specialkonsultation!

Hvilken slags stof - Askofen?

Ascofen sammensætning

Ascofen fås kun i tabletform. Hver tablet indeholder tre hovedaktive ingredienser samt andre hjælpestoffer.

De aktive komponenter i lægemidlet ascofen er:

  • paracetamol;
  • acetylsalicylsyre (aspirin);
  • koffein.
Derudover kan ascofen-tabletter omfatte:
  • kartoffelstivelse;
  • majsstivelse;
  • citronsyre;
  • stearinsyre;
  • calciumstearat;
  • povidon;
  • talkum;
  • Vaselinolie.
Yderligere komponenter har ikke en terapeutisk eller profylaktisk virkning, men de sikrer opbevaring af de aktive komponenter og deres hurtigere absorption i mave-tarmkanalen efter indtagelse af tabletten..

Virkningsmekanismen for Askofen

Som nævnt tidligere skyldes lægemidlets virkning de aktive komponenter, der er inkluderet i dets sammensætning..

Virkningsmekanismen for Askofen

Aktivt stof

Handlingsmekanisme

Acetylsalicylsyre (aspirin)

Antiinflammatorisk

Virkningsmekanismen for acetylsalicylsyre skyldes undertrykkelse af inflammatoriske processer i kroppen. Faktum er, at med udviklingen af ​​betændelse (efter infektion, skade eller anden patologi) udvikles en inflammatorisk reaktion på stedet for vævsskade. Immunsystemets celler bevæger sig i fokus for betændelse, som udskiller mange biologisk aktive stoffer. Disse stoffer udløser en række biologiske processer, som manifesteres eksternt af vævsødem, en stigning i temperaturen i læsionsfokus og en generel stigning i kropstemperatur samt ømhed i væv på stedet for betændelse. Ved at blokere dannelsen af ​​biologisk aktive stoffer på inflammationsstedet afbryder aspirin den beskrevne proces og eliminerer symptomerne på den inflammatoriske proces.

Smertestillende

Antipyretisk

Paracetamol

Smertestillende

De terapeutiske virkninger af paracetamol skyldes hæmning af dannelsen af ​​biologisk aktive stoffer i centralnervesystemet. På denne baggrund falder centralnervesystemets følsomhed over for smerter. Derudover reducerer paracetamol kropstemperaturen ved at påvirke det termoregulerende center (placeret i hjernen). De smertestillende virkninger af paracetamol og aspirin supplerer (forstærker) hinanden.

Antipyretisk

Koffein

Stimulerende effekt

Ved at øge excitabiliteten af ​​nervecellerne i centralnervesystemet har lægemidlet en moderat psykostimulerende virkning. Især stimuleres åndedrætscentret (vejrtrækning hurtigere og uddyber) og vasomotorisk centrum (blodtryk stiger og puls stiger).

Frigørelsesformer og doser af Ascofen-tabletter (Askofen-P, Askofen-ekstra)

Indtil i dag er lægemidlet Askofen kun tilgængeligt i form af tabletter under handelsnavne Askofen-P og Askofen-ekstra. Disse lægemidler indeholder de samme aktive stoffer, kun deres dosis varierer.

Former for frigivelse og dosering af Askofen

Lægemiddelnavn

Frigør formular

Dosering af aktive stoffer

Askofen-P

Hvide flade cylindriske tabletter. Der er en risiko i midten af ​​tabletten. Tabletterne er hermetisk pakket i specielle blærer (10 stykker i hver). Sælges i papkasser (1, 2 eller 3 blærer hver).

Askofen-ekstra

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Acetylsalicylsyre - 200 mg.
  • Koffein - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Acetylsalicylsyre - 300 mg.
  • Koffein - 50 mg.

På grund af den højere dosis aspirin har Askofen-ekstra en mere udtalt antiinflammatorisk virkning, og den øgede dosis koffein forbedrer den stimulerende virkning af lægemidlet på niveauet af centralnervesystemet og det kardiovaskulære system..

Askofens analoger

Analoger af lægemidlet kan variere i deres kemiske sammensætning eller i mængden af ​​aktive stoffer inkluderet i lægemidlet, men de har en lignende terapeutisk virkning. De kan bruges i tilfælde, hvor patienten er kontraindiceret til at tage ethvert stof, der er en del af Askofen.

Askofen-analoger er:

  • Excedrin - indeholder øgede doser af paracetamol, aspirin og koffein, hvilket resulterer i, at dets terapeutiske virkning er mere udtalt.
  • Kofitsil - i dets sammensætning er identisk med lægemidlet Askofen-ekstra.
  • Aquacitramon - indeholder mere acetylsalicylsyre og paracetamol og har derfor en mere udtalt smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning.
  • Citrapar - har svagere (sammenlignet med Askofen) terapeutiske virkninger, hvilket skyldes en lavere dosis af aktive ingredienser.
  • Migrenol - i sammensætning og terapeutiske virkninger svarer til lægemidlet Askofen-P.

Hvilket er bedre - askofen eller citramon?

Brugsanvisning til Askofen (indikationer, dosering)

Indikationer for udnævnelsen af ​​denne medicin kan være inflammatoriske processer og deres manifestationer (temperatur, smerte, vævsødem) såvel som smerter af inflammatorisk eller ikke-inflammatorisk karakter af forskellig lokalisering. Askofen kan ordineres til smerter med let til moderat intensitet. I tilfælde af alvorligt smertesyndrom anbefales det, at stoffet anvendes i kombination med andre (narkotiske) smertestillende midler.

Hovedpine

Mekanismen for smerteudvikling kan være forbundet med en krænkelse af permeabiliteten af ​​hjernens blodkar og udviklingen af ​​ødem i hjernevævet, overstrækning af hjernehinde (rig på nerveender), kompression af hjernestrukturer (for eksempel med en stigning i intrakranielt tryk), beskadigelse af individuelle nerver osv..

Virkningsmekanismen for ascofen mod hovedpine er blandet. Paracetamol, der hæmmer syntesen af ​​inflammatoriske mediatorer i centralnervesystemet, blokerer dannelsen og ledningen af ​​smerte nerveimpulser, hvilket signifikant reducerer intensiteten af ​​smertesyndromet. Samtidig hæmmer aspirin de meget inflammatoriske processer i hjernen (hvis nogen). Samtidig hjælper koffein med at udvide blodkar i hjernen og aktivere blodgennemstrømningen i den, hvilket er ledsaget af eliminering af ødem (også ansvarlig for forekomst af smerte).

Migræne

Migræne er en særlig type ulidelig hovedpine, der ifølge en teori opstår som følge af en dysregulering af tonen i blodkarrene i hjernen. På samme tid forstyrres leveringen af ​​blod til hjernevævet på grund af overdreven vasokonstriktion, hvilket fører til udviklingen af ​​dets ødem og smerte..

Ifølge moderne videnskabelige teorier skyldes askofens effektivitet for migræne koffein, der er inkluderet i dets sammensætning. Koffein udvider blodkarrene i hjernen og øger dermed blodgennemstrømningen til medullaen og forbedrer mikrocirkulationen i den. Dette ledsages af normaliseringen af ​​stofskiftet, hvilket resulterer i at smerten forsvinder. Samtidig skal det bemærkes, at ascofen ikke hjælper alle patienter, der lider af migræne (til behandling af denne patologi er der udviklet specielle lægemidler, der ordineres af en neuropatolog efter en fuldstændig undersøgelse af patienten og en nøjagtig diagnose).

Tandpine

Akut tandpine kan forekomme både med skader på selve tanden og med sygdomme i tandkød eller kæbe. Tandsygdomme ledsaget af beskadigelse af papirmasse (nerveender og blodkar placeret inde i tanden) kan ledsages af svær, smertefuld tandpine. I dette tilfælde er mekanismen for forekomst af smerte forbundet med irritation af nerveender af tandmasse. Gennem dem overføres smerteimpulser til hjernen, hvor de opfattes af patienten som smerte. En person kan også føle smerter i en tand med forskellige inflammatoriske sygdomme i tandkødet eller kæben (selvom tænderne selv forbliver intakte), hvilket skyldes spredning af inflammatorisk proces og ødem i det berørte væv.

Ved at hæmme inflammatoriske processer i området for tandmasse, tandkød eller kæbe samt at virke på niveauet af centralnervesystemet eliminerer Askofen effektivt tandpine.

Neuralgi

Med neuralgi er en nerve, der innerverer visse dele af kroppen, beskadiget. I dette tilfælde føler patienten smerte i nervens innerveringszone (for eksempel i brystet eller ryggen med interkostal neuralgi, i ansigtet med trigeminusneuralgi osv.), Selvom der ikke observeres nogen patologisk proces i smerteområdet.

Neuralgi kan være primær eller sekundær. Årsagerne til primær neuralgi er ikke nøjagtigt fastslået. Forskere antyder, at det opstår på grund af dysfunktion af nervefibre efter sygdom eller skade. Da der ikke observeres nogen inflammatoriske processer, er effektiviteten af ​​askofen i primær neuralgi tvivlsom (de eliminerer ikke smerte eller reducerer sværhedsgraden svagt, hvilket kan skyldes "placebo" -effekten, dvs. autosuggestion).

Sekundær neuralgi udvikler sig i nærværelse af inflammatoriske, neoplastiske eller andre processer, der beskadiger nerver i forskellige områder. Samtidig udvikler vævsødem i området med skader, hvilket fører til kompression af nervefibre og forekomsten af ​​karakteristisk smerte. I dette tilfælde kan Ascofen eliminere smerte syndrom effektivt ved at eliminere ødem og reducere sværhedsgraden af ​​betændelse..

Myalgi

Dette udtryk henviser til smerter i en eller flere muskler, der opstår, når de udsættes for forskellige skadelige faktorer.

Årsagerne til myalgi kan være:

  • skade;
  • infektiøs betændelse
  • muskelspænding (ledsaget af brud på muskelfibre);
  • overspænding;
  • metaboliske lidelser (elektrolytter);
  • andre inflammatoriske sygdomme.
Alle disse patologier ledsages af udviklingen af ​​en inflammatorisk proces i den beskadigede muskel, som er årsagen til smerte. Når aspirin, der er en del af Ascofen, handler på niveauet med fokus på inflammation, reduceres sværhedsgraden af ​​den inflammatoriske proces og eliminerer vævsødem. Samtidig reducerer paracetamol, der virker på niveauet af centralnervesystemet, sværhedsgraden af ​​smerte.

Ledsmerter

Varme

En stigning i kropstemperatur forekommer oftest, når en fremmed infektion (virus, bakterier, svampe osv.) Kommer ind i kroppen. Dette er en naturlig forsvarsreaktion med det formål at ødelægge infektionsårsagen (mange patogene mikroorganismer dør, når den omgivende temperatur stiger). I dette tilfælde skyldes mekanismen til stigende kropstemperatur biologisk aktive stoffer, der produceres i fokus for betændelse, kommer ind i hjernen og aktiverer det såkaldte centrum for termoregulering.

Paracetamol (den aktive komponent i ascofen), der virker på niveauet af centralnervesystemet, reducerer aktiviteten af ​​det termoregulerende center og bidrager derved til normaliseringen af ​​kropstemperaturen. Derudover nedsætter acetylsalicylsyre, der hæmmer inflammatoriske processer i forskellige væv og organer, dannelsen af ​​biologisk aktive stoffer, der stimulerer centrum for termoregulering, hvilket også har en antipyretisk virkning.

Vil bede om hjælp til menstruation (med smerter)?

Effektiviteten af ​​Ascofen til smertefuld menstruation er lav, hvilket skyldes mekanismen for begyndelsen af ​​smertesyndrom.

Under menstruation afvises det indre lag af livmoderslimhinden. Løst væv udskilles sammen med menstruationsblod. Den beskrevne proces ledsages af frigivelse i livmodervævet af en stor mængde biologisk aktive stoffer - prostaglandiner, der forårsager sammentrækning af blodkar samt sammentrækning af livmoderens muskellag. Dette sikrer, at blødningen stopper, men det kan føre til nedsat mikrocirkulation i blodet i livmoderen. Overtrædelse af mikrocirkulationen såvel som stærke uteruskontraktioner kan ledsages af smerter af varierende intensitet. Effektiviteten af ​​Ascofen i denne patologi er begrænset, da kun paracetamol, som er en del af lægemidlet, har en smertestillende virkning, der virker på niveauet af centralnervesystemet..

Samtidig skal det bemærkes, at årsagen til smertefulde perioder kan være forskellige inflammatoriske sygdomme i kønsorganet (livmoderen, æggestokkene, blæren, vagina osv.). I dette tilfælde vil ascofen, der hæmmer sværhedsgraden af ​​inflammatoriske processer, have en udtalt analgetisk virkning og vil også hjælpe med at klare andre symptomer på den infektiøse og inflammatoriske proces (det vil reducere temperaturen, eliminere sløvhed og forbedre patientens generelle trivsel).

Er Ascofen effektiv ved osteokondrose?

Tilvejebringelse af en antiinflammatorisk virkning reducerer ascofen vævsødem i den strangulerede nerves område og reducerer også følsomhed over for smerter på niveauet af centralnervesystemet, hvilket sikrer eliminering eller svækkelse af smerter ved osteochondrose. På samme tid er det værd at bemærke, at stoffet i avancerede tilfælde holder op med at hjælpe, da de udviklende komplikationer af den underliggende sygdom fører til irreversibel skade på rygmarven..

Er det muligt at drikke ascofen ved lavt tryk (for at øge trykket)?

Askofen kan ordineres til lavt blodtryk ledsaget af hovedpine, feber eller andre tegn på en inflammatorisk proces. I dette tilfælde vil den positive effekt skyldes virkningen af ​​koffein, der er inkluderet i præparatet, hvilket vil øge frekvensen og styrken af ​​hjertesammentrækninger (det vil sige forbedre pumpens funktion af hjertet) og vil også bidrage til reduktion af perifere blodkar og en stigning i blodtrykket..

Det anbefales ikke at tage stoffet udelukkende for at øge blodtrykket, da dette kan føre til udvikling af uønskede bivirkninger.

Sådan skal du tage askofen (dosering)?

For voksne patienter med et terapeutisk formål (som et smertestillende middel og / eller antipyretisk middel) skal askofen tages oralt, 1-2 tabletter 2-3 gange dagligt, 10 - 15 minutter efter måltiderne. Tabletterne skal tages med en stor mængde (mindst 100-200 ml) varmt kogt vand eller mælk. Dette vil reducere sværhedsgraden af ​​lægemidlets skadelige virkning på maveslimhinden.

Intervallet mellem to efterfølgende doser skal være mindst 4-6 timer. Hvis ascofen ordineres til lavere kropstemperatur, kan det bruges i maksimalt 3 dage. Hvis kropstemperaturen efter tre dage forbliver forhøjet, skal du konsultere din læge. Som smertestillende medicin (ved normal kropstemperatur) kan lægemidlet ikke bruges i mere end 5 dage.

Bivirkninger af lægemidlet Askofen

Bivirkninger efter at have taget denne medicin kan være forbundet med individuel intolerance over for dets bestanddele såvel som med de toksiske virkninger af lægemidler på kroppen. Årsagen til udviklingen af ​​komplikationer kan også være overtrædelser af doseringen og reglerne for at tage stoffet..

Ascofen overdosering

I tilfælde af en overdosis med Ascofen vil de vigtigste toksiske virkninger skyldes den skadelige virkning af paracetamol og acetylsalicylsyre på niveauet af centralnervesystemet, mave-tarmkanalen, blodsystemet osv..

En overdosis ascofen kan manifestere sig:

  • svær smerte i maven
  • kvalme;
  • opkastning (inklusive opkastning af blod)
  • lokalisere blødninger
  • bleghed i huden og slimhinderne;
  • øget svedtendens
  • en stigning i puls
  • sløvhed;
  • døsighed
  • sløvhed;
  • tab af bevidsthed;
  • kramper
  • krænkelse af vejrtrækningen (indtil det fuldstændige stop)
  • en stigning og derefter et fald i blodtrykket.
Det er værd at bemærke, at mængden af ​​ascofen, der kræves til indtræden af ​​symptomer på en overdosis, afhænger af mange faktorer (på patientens alder og hans kropsvægt, tilstedeværelsen eller fraværet af samtidige sygdomme i indre organer og så videre). Men hvis patienten har taget mere end 3 til 4 tabletter ad gangen, skal du søge lægehjælp hurtigst muligt..

Førstehjælp til en overdosis af Ascofen inkluderer:

  • Gastrisk skylning. Giver dig mulighed for at fjerne medicin, der endnu ikke er absorberet fra maven, og derved reducere mængden af ​​aktive stoffer, der kommer ind i blodet.
  • Modtagelse af enterosorbenter. Når de kommer ind i maven, binder enterosorbenter (for eksempel aktivt kul) andre lægemidler der, hvilket forhindrer deres yderligere absorption gennem slimhinden i mave-tarmkanalen. Desuden har de evnen til at fjerne toksiner fra blodbanen og derved reducere sværhedsgraden af ​​overdoseringssymptomer. Derfor skal patienten straks efter vask af maven have flere tabletter aktivt kul at drikke (1 tablet pr. 10 kg kropsvægt).
Hvis patientens tilstand forværres, kan han blive indlagt i flere dage for observation og behandling..

Kontraindikationer for brugen af ​​Askofen

En stor liste over kontraindikationer skyldes flere aktive ingredienser, der udgør Ascofen. Faktum er, at en kontraindikation til at tage en af ​​de bestanddele, der er indeholdt, er en kontraindikation for brugen af ​​hele lægemidlet. Derfor skal du, inden du starter behandlingen, læse instruktionerne omhyggeligt og sørge for, at indtagelse af denne medicin ikke skader patientens helbred..

Kontraindikationer for at tage Askofen er:

  • Allergi over for stoffets bestanddele. Hvis patienten har en allergi (immunoverfølsomhed) over for paracetamol, acetylsalicylsyre, koffein eller yderligere stoffer, der udgør Askofen, er det strengt forbudt at tage dette lægemiddel. Ellers kan der opstå en alvorlig allergisk reaktion, som undertiden truer patientens liv..
  • Akut gastritis (betændelse i maveforen). Som nævnt tidligere reducerer askofen de beskyttende egenskaber ved maveslimhinden og bidrager til dens skade. Brug af lægemidlet i tilfælde af forværring af den inflammatoriske proces i maven kan øge smerte såvel som føre til udvikling af komplikationer (udvikling af sår, blødning og så videre).
  • Mavesår og / eller tarmsår. At tage antiinflammatoriske lægemidler til disse patologier (såvel som andre inflammatoriske læsioner i mave-tarmkanalen - Crohns sygdom, ulcerøs colitis osv.) Kan føre til udvikling af komplikationer.
  • Blødning fra mave-tarmkanalen. Årsagen til blødning kan være et sår, traume, progression af den inflammatoriske proces og så videre. Uanset årsagen vil indtagelse af Ascofen yderligere skade slimhinden og blodkarrene og derved skabe betingelser for fortsat blødning..
  • "Aspirin" bronkial astma. Essensen af ​​denne patologi er, at der under påvirkning af aspirin (eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler såvel som paracetamol) udvikler patologiske immunreaktioner i luftvejene. Dette ledsages af hævelse af næseslimhinden, næsestop, øget udskillelse af næseslim og alvorlig indsnævring af bronkierne (luftveje). I dette tilfælde kan patienten opleve astmaanfald, der kræver akut lægehjælp..
  • Blodkoagulationsforstyrrelser. Sygdomme forbundet med dysfunktion af blodplader (von Willebrands sygdom, trombocytopenisk purpura, trombocytopeni og så videre) og blodkoagulationsfaktorer (hæmofili) er også kontraindikationer for behandling med ascofen. At tage dette lægemiddel kan bidrage til udviklingen af ​​blødende tandkød, blødninger i huden og slimhinderne, blødning i mave-tarmkanalen og så videre..
  • Mangel på vitamin K i kroppen K-vitamin er ansvarlig for syntesen af ​​faktorer i blodkoagulationssystemet i leveren. Med sin mangel er der en tendens til blødning, hvis risiko stiger med brugen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.
  • Alvorlig leversvigt. Som nævnt ovenfor syntetiseres mange blodkoagulationsfaktorer i leveren, som er ansvarlige for at stoppe blødningen. Ved leversvigt skal askofen ordineres med forsigtighed, da dette kan fremkalde blødning i mave-tarmkanalen og i andre organer. Desuden gøres de aktive komponenter i dette lægemiddel normalt uskadeligt i leveren. Hvis det ikke fungerer korrekt, kan en overdosis af Ascofen hurtigt udvikle sig, hvilket kan føre til andre alvorlige komplikationer..
  • Nyresvigt Biprodukter dannet i kroppen efter indtagelse af lægemidlet udskilles sammen med urin gennem nyrerne. Hvis nyrerne ikke fungerer ordentligt, kan det føre til overdoseringssymptomer..
  • Alvorlig hjertesvigt. Ascofens koffein øger blodtrykket og hjertefrekvensen og øger dermed arbejdsbyrden for hjertet. Med hjertesvigt kan dette føre til udvikling af komplikationer (op til et hjerteanfald).
  • Søvnløshed. Koffein, som er en del af stoffet, stimulerer centralnervesystemet, hvilket kan forårsage forstyrrelser i søvnprocessen eller hyppige nattevågninger og også reducere effektiviteten af ​​sovepiller til søvnløshed.
  • Psykiske lidelser. På grund af den stimulerende virkning på centralnervesystemet anbefales stoffet ikke til psykisk syge mennesker, der er tilbøjelige til angstlidelser (effekten af ​​koffein kan fremkalde panikanfald).
  • Glaukom. I glaukom er der en stigning i det intraokulære tryk, som kan ledsages af skader på nethinden og udvikling af blindhed. Askofen bidrager til en endnu større stigning i det intraokulære tryk, hvilket øger risikoen for at udvikle komplikationer af glaukom.
  • Før de kommende kirurgiske operationer. Hvis der forventes massiv blødning under operationen (for eksempel under operationer på lever, nyrer osv.), Bør indtagelsen af ​​ascophen begrænses et par dage før den foreslåede operation, da det kan bidrage til blødning.

Er askofen sikker under graviditet?

Det er forbudt at tage stoffet under graviditet, da dette kan forårsage fosterskader, nedsat arbejdskraft og udvikling af komplikationer i postpartumperioden. Faktum er, at acetylsalicylsyre, som er en del af ascofen, kan trænge ind fra moderens blodbane ind i fosteret. Hvis dette sker i graviditetens første trimester (når lægning og dannelse af de fleste indre organer forekommer), kan barnet opleve forskellige intrauterine udviklingsmæssige anomalier.

Hvis du tager denne medicin i graviditetens tredje trimester, kan det komplicere fødslen. Faktum er, at aspirin hæmmer syntesen af ​​biologisk aktive stoffer, som normalt sikrer livmoderhalsens åbning, sammentrækninger af livmoderen under fødslen og udvisning af fosteret. Mens du tager ascofen, kan der være en svaghed i arbejdskraft.

At tage stoffet i anden trimester af graviditeten vil ikke påvirke fosteret på nogen måde, og det vil heller ikke komplicere arbejdskraften, hvilket kan medføre, hvis det er nødvendigt (ifølge strenge indikationer kun bestemt af en læge), det kan tages i en kort periode.

Er Ascofen kompatibel med amning?

Kan Ascofen gives til børn?

Er det muligt at drikke Ascofen med forhøjet blodtryk?

Kan Ascofen kombineres med alkohol?

Det anbefales ikke at tage alkohol under behandling med Askofen, da det kan føre til udvikling af komplikationer. Faktum er, at alkohol i små doser stimulerer aktiviteten i centralnervesystemet. Den samme virkning har koffein, som er en del af askofen. Som et resultat kan patienten opleve psykiske lidelser, et angreb af epilepsi kan begynde (hvis han lider af denne patologi), søvnløshed kan udvikle sig og så videre..

Derudover har alkohol en toksisk virkning på leverceller. Paracetamol og acetylsalicylsyre har samme virkning. Ved samtidig brug øges den toksiske virkning af disse stoffer og alkohol, hvilket kan bidrage til udviklingen af ​​komplikationer (hepatitis, leversvigt osv.).

Pris (pris) på askofen på apoteker i forskellige byer i Rusland

Du kan købe askofen på næsten ethvert apotek. Omkostningerne ved lægemidlet bestemmes af doseringen af ​​de aktive ingredienser, der udgør dets sammensætning, producenten og andre faktorer. Også i forskellige byer i Rusland kan prisen på et lægemiddel variere betydeligt, hvilket er forbundet med omkostningerne ved transport og opbevaring af stoffet..