Askofen-P

Behandling

Brugsanvisning:

Priser i onlineapoteker:

farmakologisk virkning

Askofen er et kombinationslægemiddel, der har smertestillende og antipyretisk virkning.

En Ascofen-tablet indeholder 0,2 g acetylsalicylsyre og phenacetin samt 0,04 g koffein. Acetylsalicylsyre hæmmer syntesen af ​​prostaglandiner, som er ansvarlige for udseendet af smerte og hævelse på stedet for betændelse, hæmmer trombedannelse og blodpladeaggregering. Takket være denne komponent giver brugen af ​​Askofen dig mulighed for at lindre smerte, især forårsaget af inflammatoriske processer, for at forbedre mikrocirkulationen i fokus for betændelse.

Phenacetin forbedrer de antipyretiske og analgetiske egenskaber af acetylsalicylsyre. Koffein, som er en del af Askofen, påvirker rygmarvens refleks excitabilitet, stimulerer vasomotoriske og respiratoriske centre, reducerer blodpladeaggregering og udvider blodkar. Også koffein kan øge den fysiske og mentale ydeevne, reducere træthed og døsighed, normalisere tonen i hjernekarene og fremskynde blodgennemstrømningen..

I Askofen P blev phenacetin udskiftet med paracetamol (0,2 g), som forårsagede de antiinflammatoriske, antipyretiske og analgetiske egenskaber ved dette lægemiddel. Fordelen ved denne komponent er, at sandsynligheden for methemoglobindannelse, når den anvendes, er minimal..

Indikationer for brug af Askofen

Dette lægemiddel anbefales til hovedpine, forkølelse, neuralgi. Det skal bemærkes, at brugen af ​​Askofen i stigende grad erstatter brugen af ​​Askofen P og Askofen L, hvilket skyldes den større sikkerhed af paracetamol sammenlignet med phenacetin samt den mere effektive kombination af de komponenter, der udgør disse lægemidler..

Askofen P er ordineret til:

  • moderat svær smertesyndrom (tandpine, migræne, hovedpine, artralgi, neuralgi, smertefuld menstruation);
  • feber med gigt og forkølelse.

Brugsanvisning til Askofen

Ifølge instruktionerne ordineres Askofen 1 tablet 2-3 gange om dagen. Askofen P anbefales i en dosis svarende til 1-2 tabletter, som skal tages tre gange om dagen efter måltider, ledsaget af indtagelsen af ​​lægemidlet med masser af væsker. Behandlingsforløbet med Askofen P varer normalt 5-7 dage. For at lindre akut smerte skal du tage 2 tabletter en gang.

Bivirkninger

Anvendelsen af ​​Askofen og Askofen P kan føre til sådanne uønskede konsekvenser som allergiske reaktioner, dyspeptiske lidelser, forværring af bronkialastma, nedsat lever- og nyrefunktion, læsioner i mave og tolvfingertarm af ulcerøs-blødende karakter.

Kontraindikationer for brugen af ​​Askofen

Instruktionerne til Askofen P indikerer sygdomme, hvor brugen af ​​dette lægemiddel kan skade kroppen:

  • gastrointestinal blødning
  • mavesår i mave og tolvfingertarm;
  • nedsat nyrefunktion
  • hypokoagulation
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • portal hypertension.

Graviditet, amning og overfølsomhed over for komponenterne i Askofen og Askofen P er grundene til at nægte at tage disse lægemidler.

Yderligere Information

Askofens holdbarhed er 4 år, Askofen P er 3 år. Disse præparater skal opbevares på et tørt og mørkt sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C.

Askofen: priser på onlineapoteker

Askofen Ultra filmovertrukne tabletter 10 stk.

Askofen ultra tabletter p.p. 250 mg + 65 mg + 250 mg 10 stk.

Askofen Ultra filmovertrukne tabletter 20 stk.

Bedømmelser Askofen Ultra

Askofen ultra tabletter p.p. 250 mg + 65 mg + 250 mg 20 stk.

Oplysninger om lægemidlet er generaliseret, kun til informationsformål og erstatter ikke de officielle instruktioner. Selvmedicinering er sundhedsfarlig!

Når elskere kysser, mister hver af dem 6,4 kalorier i minuttet, men de udveksler næsten 300 forskellige typer bakterier..

Ifølge forskning har kvinder, der drikker flere glas øl eller vin om ugen, en øget risiko for at udvikle brystkræft..

Karies er den mest almindelige smitsomme sygdom i verden, som selv influenza ikke kan konkurrere med..

Med et regelmæssigt besøg i solarium øges chancen for at få hudkræft med 60%.

Det velkendte lægemiddel "Viagra" blev oprindeligt udviklet til behandling af arteriel hypertension.

Forskere fra University of Oxford gennemførte en række undersøgelser, hvor de kom til den konklusion, at vegetarisme kan være skadeligt for den menneskelige hjerne, da det fører til et fald i dens masse. Derfor anbefaler forskere ikke helt at udelukke fisk og kød fra din kost..

Ud over mennesker lider kun én levende skabning på planeten Jorden af ​​prostatitis - hunde. Disse er virkelig vores mest loyale venner.

I Storbritannien er der en lov, ifølge hvilken en kirurg kan nægte at udføre en operation på en patient, hvis han ryger eller er overvægtig. En person skal opgive dårlige vaner, og måske har han måske ikke brug for operation..

Hver person har ikke kun unikke fingeraftryk, men også tungen.

Den første vibrator blev opfundet i det 19. århundrede. Han arbejdede på en dampmaskine og var beregnet til behandling af kvindelig hysteri.

Ifølge mange forskere er vitaminkomplekser praktisk talt ubrugelige for mennesker..

Ifølge statistikker stiger mandagen mandagen med 25% og risikoen for hjerteanfald - med 33%. Vær forsigtig.

Forventede levealder for kortere er kortere end for højrehåndede.

Det antidepressive middel Clomipramin inducerer en orgasme hos 5% af patienterne.

Menneskelige knogler er fire gange stærkere end beton.

Genopretningsperioden efter ethvert kirurgisk indgreb kræver en meget omhyggelig holdning til hans helbred fra patienten. Men hvad hvis nødvendigt med.

Askofen

  • Sammensætning af lægemidlet
  • Doseringsform
  • Producentens navn og placering
  • Farmakologisk gruppe
  • Indikationer
  • Kontraindikationer
  • Passende sikkerhedsforanstaltninger ved brug
  • Anvendelse under graviditet og amning
  • Evnen til at påvirke reaktionshastigheden under kørsel af køretøjer eller andre mekanismer
  • Børn
  • Administration og dosering
  • Overdosis
  • Bivirkninger
  • Interaktion med andre lægemidler og andre former for interaktion
  • Holdbarhed
  • Opbevaringsforhold
  • Emballage
  • Feriekategori

Sammensætning af lægemidlet

aktive ingredienser: 1 tablet indeholder 200 mg acetylsalicylsyre, 200 mg paracetamol, 40 mg koffein

hjælpestoffer: citronsyremonohydrat, kartoffelstivelse; calciumstearat.

Doseringsform

Almindelige, runde cylindre i et stykke, hvis øverste og nederste overflade er flade, kanterne på overfladerne er skråtstillede med et hak til opdeling på den ene side, hvid. Marmorering er tilladt på overfladen af ​​tabletter.

Producentens navn og placering

St. Petrovsky, Lubny, 16, Poltava-regionen, Ukraine, 37500.

Farmakologisk gruppe

Analgetika og antipyretika. Acetylsalicylsyre, kombinationer uden psykoleptika. ATC-kode N02B A51.

Lægemidlet har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Komponenterne, der udgør lægemidlet, forbedrer virkningen af ​​hinanden.

Den antipyretiske virkning af acetylsalicylsyre realiseres gennem centralnervesystemet ved hæmning af syntesen af ​​prostaglandiner PGF 2 i hypothalamus som reaktion på indflydelse af endogene pyrogener. Den smertestillende effekt har både perifer og central oprindelse: perifer effekt - undertrykkelse af syntesen af ​​prostaglandiner i betændt væv; den centrale effekt er indflydelsen på hypothalamus-centrene. Acetylsalicylsyre reducerer også blodpladeaggregering.

Paracetamol har en analgetisk, antipyretisk og meget svag antiinflammatorisk virkning, som er forbundet med dens virkning på midten af ​​termoregulering i hypothalamus og en svagt udtrykt evne til at hæmme syntesen af ​​prostaglandiner i perifert væv..

Koffein stimulerer centralnervesystemet. Det forbedrer også positive konditionerede reflekser, stimulerer fysisk aktivitet, svækker effekten af ​​hypnotika og narkotiske stoffer, forbedrer effekten af ​​analgetika og antipyretika.

Indikationer

Terapi mod mild til moderat smertesyndrom: mod hovedpine eller tandpine, neuralgi, myalgi, artralgi, med primær dysmenoré og også som et antipyretisk middel mod sygdomme ledsaget af feber.

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter, andre xanthinderivater (theophyllin, theobromin), andre salicylater; bronkialastma forårsaget af indtagelse af salicylater eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler i historien om medfødt hyperbilirubinæmi; medfødt mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase; blodsygdomme leukopeni anæmi akutte gastrointestinale sår hæmoragisk diatese svær nyresvigt alvorlig leversvigt alvorlige hjerte-kar-sygdomme, herunder rytmeforstyrrelser, svær aterosklerose, svær koronar hjertesygdom, svær hjertesvigt, svær arteriel hypertension; tilstande med øget spænding søvnforstyrrelse ældre alder glaukomalkoholisme.

Passende sikkerhedsforanstaltninger ved brug

Må ikke anvendes sammen med andre produkter, der indeholder paracetamol, acetylsalicylsyre.

Overskrid de angivne doser af lægemidlet.

Lægemidlet bør anvendes med forsigtighed i tilfælde af gastrointestinale sår, herunder kronisk eller tilbagevendende peptisk mavesår eller gastrointestinal blødning i historien, samtidig brug af antikoagulantia.

Det er nødvendigt at konsultere en læge angående muligheden for at bruge lægemidlet til patienter med nedsat nyre- og leverfunktion..

Inden du bruger stoffet, skal du konsultere en læge, hvis patienten bruger warfarin eller lignende medikamenter, der har en antikoagulant virkning.

Overvej at hos patienter med alkoholisk leverskade øges risikoen for hepatotoksisk virkning af paracetamol; lægemidlet kan påvirke resultaterne af laboratorietest på indholdet af glukose og urinsyre i blodet.

Under kirurgiske operationer (inklusive tandoperationer) kan brugen af ​​præparater indeholdende acetylsalicylsyre øge sandsynligheden for blødning, hvilket skyldes hæmning af blodpladeaggregering i nogen tid efter brug af acetylsalicylsyre.

Når du bruger stoffet, kan udskillelsen af ​​urinsyre falde. Dette kan føre til gigt hos patienter, der har nedsat udskillelse af urinsyre.

Under behandlingen anbefales det ikke at indtage for store mængder drikkevarer, der indeholder koffein (for eksempel kaffe, te). Det kan forårsage søvnforstyrrelser, rysten, følelse af spænding, irritabilitet, ubehag bag brystbenet gennem hjerterytmen.

Brug ikke alkoholholdige drikkevarer under behandlingen.

Patienter, der tager smertestillende midler hver dag for mild gigt, bør konsultere en læge.

Søg lægehjælp, hvis symptomerne vedvarer.

Anvendelse under graviditet og amning

Brug ikke stoffet under graviditet og amning..

Evnen til at påvirke reaktionshastigheden under kørsel af køretøjer eller andre mekanismer

I tilfælde af svimmelhed skal du undgå potentielt farlige aktiviteter såsom kørsel og / eller udførelse af arbejde, der kræver øget opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner.

Lægemidlet bør ikke bruges til børn på grund af risikoen for at udvikle Reye's syndrom (hyperpyreksi, metabolisk acidose, lidelser i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion) med hypertermi på baggrund af virussygdomme.

Administration og dosering

Lægemidlet er beregnet til oral administration.

Voksne tager 1 tablet 2-3 gange om dagen efter måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 6 tabletter (3 opdelte doser). Varigheden af ​​behandlingsforløbet afhænger af sygdommens forløb og sværhedsgrad og bør ikke overstige 5 dage som et bedøvelsesmiddel og 3 dage som et febernedsættende middel..

Overdosis

Symptomer på overdosering med paracetamol.

Leverskade er mulig hos voksne, der har taget 10 g eller mere paracetamol, og hos børn, der har taget stoffet i en dosis på 150 mg / kg kropsvægt. Hos patienter med risikofaktorer (langvarig behandling med carbamazepin, phenobarbital, phenytoin, primidon, rifampicin, perikon eller andre lægemidler, der inducerer leverenzymer), regelmæssig brug af store mængder ethanol; glutathion-kakeksi (fordøjelsesforstyrrelser, cystisk fibrose, HIV-infektion, sult, kakeksi) brug af 5 g eller mere paracetamol kan føre til leverskade.

Leverskade kan forekomme 12-48 timer efter at have taget for store doser af lægemidlet. I de første 24 timer kan følgende symptomer forekomme: bleghed, kvalme, opkastning, anoreksi, mavesmerter. I svær forgiftning kan leversvigt udvikle sig til encefalopati, hypoglykæmi, koma og død. Akut nyresvigt med akut tubulær nekrose kan opstå med svære lændesmerter, hæmaturi, proteinuri og udvikle sig selv i fravær af alvorlig nyreskade. Forstyrrelser i glukosemetabolisme og metabolisk acidose kan forekomme. Hjertearytmier og pancreatitis blev også bemærket. Ved langvarig brug af lægemidlet i store doser fra de hæmatopoietiske organer kan aplastisk anæmi, trombocytopeni, pancytopeni, agranulocytose, neutropeni og leukopeni udvikles. Når du tager store doser fra centralnervesystemet - svimmelhed, psykomotorisk agitation og desorientering; fra urinvejene - nefrotoksicitet (nyrekolik, interstitiel nefritis, kapillær nekrose).

I tilfælde af overdosering er der behov for en ambulance. Patienten skal straks føres til hospitalet, selvom der ikke er tidlige symptomer på overdosering. Symptomerne kan være begrænset til kvalme og opkastning eller afspejler måske ikke sværhedsgraden af ​​overdoseringen eller risikoen for organskader. Behandling med aktivt kul bør overvejes, hvis der blev taget en overdosis af paracetamol inden kl. Koncentrationen af ​​paracetamol i blodplasmaet måles 4:00 eller senere efter indtagelse (tidligere koncentrationer er ikke pålidelige). Behandling med N-acetylcystein kan anvendes inden for 24 timer efter indtagelse af paracetamol, men den maksimale beskyttende effekt opstår, når den anvendes inden for 8:00 efter indtagelse.

Acetylsalicylsyre overdoseringssymptomer.

En overdosis af salicylater er mulig på grund af kronisk forgiftning som følge af langvarig behandling (brug af mere end 100 mg / kg / dag i mere end 2 dage kan forårsage toksiske virkninger) såvel som på grund af akut forgiftning, som er livstruende (overdosering), og årsagerne til at kan være utilsigtet brug af børn eller uventet overdosering.

Kronisk salicylatforgiftning kan være latent, da dens symptomer er uspecifikke. Moderat kronisk forgiftning forårsaget af salicylater eller salicylisme forekommer som regel kun efter gentagne høje doser. De vigtigste symptomer er: ubalance, svimmelhed, ringe i ørerne, døvhed, øget svedtendens, kvalme og opkastning, hovedpine, forvirring. Disse symptomer kan kontrolleres ved dosisreduktion. Ringning i ørerne kan observeres, når koncentrationen af ​​salicylater i blodplasmaet er mere end 150-300 μg / ml. Alvorlige bivirkninger opstår, når plasmasalicylater er over 300 mcg / ml.

Akut forgiftning fremgår af en markant ændring i syre-base-balance, som kan variere afhængigt af rusens alder og sværhedsgrad. Alvorligheden af ​​tilstanden kan ikke bestemmes udelukkende på baggrund af koncentrationen af ​​salicylater i blodplasmaet.

Symptomer på en overdosis af koffein.

Store doser koffein kan forårsage epigastriske smerter, opkastning, diurese, hurtig vejrtrækning, ekstrasystoler, takykardi eller hjerterytmeforstyrrelser, virkninger på centralnervesystemet (svimmelhed, søvnløshed, nervøs agitation, irritabilitet, lidenskab, angst, rysten, kramper).

Behandling. I tilfælde af overdosering er der behov for en ambulance, selvom der ikke er symptomer på en overdosis. Oral methionin eller acetylcystein kan være gavnlig inden for 48 timer efter en overdosis. Det er også nødvendigt at anvende generelle understøttende foranstaltninger, symptomatisk behandling, herunder brug af beta-adrenerge receptorantagonister, som kan eliminere kardiotoksiske effekter.

Bivirkninger

Stop med at bruge stoffet og straks konsultere en læge i tilfælde af bivirkninger.

Fra det kardiovaskulære system: takykardi, hjertebanken, arteriel hypertension.

Fra blod- og lymfesystemet: agranulocytose, anæmi, sulfathæmoglobinæmi og methemoglobinæmi (cyanose, åndenød, smerter i hjertet), hæmolytisk anæmi på grund af antiplatelet-effekten på blodplader, acetylsalicylsyre kan øge risikoen for blødning.

Fra nervesystemet: hovedpine, svimmelhed, rysten, paræstesi, frygt, angst, agitation, irritabilitet, søvnforstyrrelser, søvnløshed, angst, generel svaghed, ringe i ørerne.

Fra fordøjelseskanalen: dyspeptiske lidelser, herunder kvalme, opkastning, ubehag og smerter i epigastrium, halsbrand, mavesmerter; betændelse i mave-tarmkanalen, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, som i sjældne tilfælde kan forårsage gastrointestinal blødning og perforering med tilsvarende laboratorie- og kliniske manifestationer; øget aktivitet af "leverenzymer", normalt uden udvikling af gulsot.

Fra immunsystemet: overfølsomhedsreaktioner, herunder anafylaksi, anafylaktisk chok, rhinitis, næsestop, kløe, hududslæt og slimhinder (normalt generaliseret udslæt, erytematøs, urticaria), angioødem, eksudativ erythema multiforme (inklusive syndrom) Stevens-Johnson), toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom).

Fra det endokrine system: hypoglykæmi, op til hypoglykæmisk koma.

Fra fordøjelsessystemet: leverdysfunktion, øget aktivitet af leverenzymer, normalt uden udvikling af gulsot, hepatonekrose (dosisafhængig effekt).

Andet: bronkospasme hos patienter, der er følsomme over for acetylsalicylsyre og andre NSAID'er, blødning kan føre til akut og kronisk post-hæmoragisk anæmi / jernmangelanæmi (på grund af den såkaldte latente mikroblødning) med tilsvarende laboratorie manifestationer og kliniske symptomer som asteni, bleghed i huden, hypoperfusion, ikke-kardiogent lungeødem.

Interaktion med andre lægemidler og andre former for interaktion

Methotrexat - når det kombineres med salicylater i en dosis på 15 mg / uge eller mere, stiger den hæmatologiske toksicitet af methotrexat på grund af et fald i renal clearance af methotrexat af antiinflammatoriske midler og dets forskydning fra dets forbindelse med plasmaproteiner, derfor er denne kombination kontraindiceret.

MAO-hæmmere - når det kombineres med koffein, er en farlig stigning i blodtrykket mulig, så denne kombination er kontraindiceret.

Kombinationer, der skal bruges med forsigtighed.

Paracetamol: antidepressiva og andre stimulanser af mikrosomal oxidation - disse lægemidler øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, der påvirker leverfunktionen, hvilket forårsager muligheden for alvorlig forgiftning med små overdoser.

Koffein: cimetidin, hormonelle præventionsmidler, isoniazid øger effekten af ​​koffein. Koffein reducerer effekten af ​​opioide analgetika, angstdæmpende midler, hypnotika og beroligende midler, er en antagonist af lægemidler til anæstesi og andre lægemidler, der undertrykker centralnervesystemet (CNS), en konkurrencedygtig antagonist af lægemidler, der nedtrykker centralnervesystemet, en konkurrencedygtig antagonist af lægemidler adenosin, ATP. Med samtidig brug af koffein med ergotamin forbedres absorptionen af ​​ergotamin i mave-tarmkanalen med skjoldbruskkirtelstimulerende midler - skjoldbruskkirteleffekten øges. Koffein sænker koncentrationen af ​​lithium i blodet. Koffein øger effekten (forbedrer biotilgængeligheden) af analgetika, antipyretika, forstærker virkningen af ​​xanthinderivater, alfa- og beta-adrenerge agonister, psykostimulerende midler.

Aietylsalicylsyre samtidig anvendelse med urikosuriske midler, såsom benzobromaron, probenecid, reducerer virkningen af ​​udskillelse af urinsyre (på grund af konkurrencen mellem urinsyreudskillelse af nyretubuli). Ved samtidig brug med digoxin øges koncentrationen af ​​sidstnævnte i blodplasmaet på grund af et fald i renal udskillelse. ACE-hæmmere i kombination med høje doser acetylsalicylsyre forårsager et fald i filtrering i glomeruli på grund af inhibering af vasodilaterende prostaglandiner og et fald i den hypotensive virkning. Selektive serotoninhæmmere øger risikoen for blødning fra den øvre fordøjelseskanal på grund af muligheden for en synergistisk virkning. Når det bruges samtidigt med valproinsyre, fortrænger acetylsalicylsyre det fra forbindelsen med blodplasma-proteiner, hvilket øger toksiciteten.

Lægemidlet forbedrer effekten af ​​lægemidler, der reducerer blodpropper og blodpladeaggregering, bivirkninger af kortikosteroider, sulfonylurinstoffer, methotrexat.

Undgå kombination med barbiturater, krampestillende midler, salicylater, rifampicin, alkohol.

Holdbarhed

Opbevaringsforhold

Opbevares i originalemballagen ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° С.

Askofen (askofen-P, askofen-ekstra). Sammensætning, frigivelsesformer, analoger. Brugsanvisning, indikationer, kontraindikationer. Bivirkninger, når du tager Askofen. Priser og anmeldelser af stoffet

Webstedet giver kun baggrundsinformation til informationsformål. Diagnose og behandling af sygdomme skal udføres under tilsyn af en specialist. Alle stoffer har kontraindikationer. Der kræves en specialkonsultation!

Hvilken slags stof - Askofen?

Ascofen sammensætning

Ascofen fås kun i tabletform. Hver tablet indeholder tre hovedaktive ingredienser samt andre hjælpestoffer.

De aktive komponenter i lægemidlet ascofen er:

  • paracetamol;
  • acetylsalicylsyre (aspirin);
  • koffein.
Derudover kan ascofen-tabletter omfatte:
  • kartoffelstivelse;
  • majsstivelse;
  • citronsyre;
  • stearinsyre;
  • calciumstearat;
  • povidon;
  • talkum;
  • Vaselinolie.
Yderligere komponenter har ikke en terapeutisk eller profylaktisk virkning, men de sikrer opbevaring af de aktive komponenter og deres hurtigere absorption i mave-tarmkanalen efter indtagelse af tabletten..

Virkningsmekanismen for Askofen

Som nævnt tidligere skyldes lægemidlets virkning de aktive komponenter, der er inkluderet i dets sammensætning..

Virkningsmekanismen for Askofen

Aktivt stof

Handlingsmekanisme

Acetylsalicylsyre (aspirin)

Antiinflammatorisk

Virkningsmekanismen for acetylsalicylsyre skyldes undertrykkelse af inflammatoriske processer i kroppen. Faktum er, at med udviklingen af ​​betændelse (efter infektion, skade eller anden patologi) udvikles en inflammatorisk reaktion på stedet for vævsskade. Immunsystemets celler bevæger sig i fokus for betændelse, som udskiller mange biologisk aktive stoffer. Disse stoffer udløser en række biologiske processer, som manifesteres eksternt af vævsødem, en stigning i temperaturen i læsionsfokus og en generel stigning i kropstemperatur samt ømhed i væv på stedet for betændelse. Ved at blokere dannelsen af ​​biologisk aktive stoffer på inflammationsstedet afbryder aspirin den beskrevne proces og eliminerer symptomerne på den inflammatoriske proces.

Smertestillende

Antipyretisk

Paracetamol

Smertestillende

De terapeutiske virkninger af paracetamol skyldes hæmning af dannelsen af ​​biologisk aktive stoffer i centralnervesystemet. På denne baggrund falder centralnervesystemets følsomhed over for smerter. Derudover reducerer paracetamol kropstemperaturen ved at påvirke det termoregulerende center (placeret i hjernen). De smertestillende virkninger af paracetamol og aspirin supplerer (forstærker) hinanden.

Antipyretisk

Koffein

Stimulerende effekt

Ved at øge excitabiliteten af ​​nervecellerne i centralnervesystemet har lægemidlet en moderat psykostimulerende virkning. Især stimuleres åndedrætscentret (vejrtrækning hurtigere og uddyber) og vasomotorisk centrum (blodtryk stiger og puls stiger).

Frigørelsesformer og doser af Ascofen-tabletter (Askofen-P, Askofen-ekstra)

Indtil i dag er lægemidlet Askofen kun tilgængeligt i form af tabletter under handelsnavne Askofen-P og Askofen-ekstra. Disse lægemidler indeholder de samme aktive stoffer, kun deres dosis varierer.

Former for frigivelse og dosering af Askofen

Lægemiddelnavn

Frigør formular

Dosering af aktive stoffer

Askofen-P

Hvide flade cylindriske tabletter. Der er en risiko i midten af ​​tabletten. Tabletterne er hermetisk pakket i specielle blærer (10 stykker i hver). Sælges i papkasser (1, 2 eller 3 blærer hver).

Askofen-ekstra

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Acetylsalicylsyre - 200 mg.
  • Koffein - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Acetylsalicylsyre - 300 mg.
  • Koffein - 50 mg.

På grund af den højere dosis aspirin har Askofen-ekstra en mere udtalt antiinflammatorisk virkning, og den øgede dosis koffein forbedrer den stimulerende virkning af lægemidlet på niveauet af centralnervesystemet og det kardiovaskulære system..

Askofens analoger

Analoger af lægemidlet kan variere i deres kemiske sammensætning eller i mængden af ​​aktive stoffer inkluderet i lægemidlet, men de har en lignende terapeutisk virkning. De kan bruges i tilfælde, hvor patienten er kontraindiceret til at tage ethvert stof, der er en del af Askofen.

Askofen-analoger er:

  • Excedrin - indeholder øgede doser af paracetamol, aspirin og koffein, hvilket resulterer i, at dets terapeutiske virkning er mere udtalt.
  • Kofitsil - i dets sammensætning er identisk med lægemidlet Askofen-ekstra.
  • Aquacitramon - indeholder mere acetylsalicylsyre og paracetamol og har derfor en mere udtalt smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning.
  • Citrapar - har svagere (sammenlignet med Askofen) terapeutiske virkninger, hvilket skyldes en lavere dosis af aktive ingredienser.
  • Migrenol - i sammensætning og terapeutiske virkninger svarer til lægemidlet Askofen-P.

Hvilket er bedre - askofen eller citramon?

Brugsanvisning til Askofen (indikationer, dosering)

Indikationer for udnævnelsen af ​​denne medicin kan være inflammatoriske processer og deres manifestationer (temperatur, smerte, vævsødem) såvel som smerter af inflammatorisk eller ikke-inflammatorisk karakter af forskellig lokalisering. Askofen kan ordineres til smerter med let til moderat intensitet. I tilfælde af alvorligt smertesyndrom anbefales det, at stoffet anvendes i kombination med andre (narkotiske) smertestillende midler.

Hovedpine

Mekanismen for smerteudvikling kan være forbundet med en krænkelse af permeabiliteten af ​​hjernens blodkar og udviklingen af ​​ødem i hjernevævet, overstrækning af hjernehinde (rig på nerveender), kompression af hjernestrukturer (for eksempel med en stigning i intrakranielt tryk), beskadigelse af individuelle nerver osv..

Virkningsmekanismen for ascofen mod hovedpine er blandet. Paracetamol, der hæmmer syntesen af ​​inflammatoriske mediatorer i centralnervesystemet, blokerer dannelsen og ledningen af ​​smerte nerveimpulser, hvilket signifikant reducerer intensiteten af ​​smertesyndromet. Samtidig hæmmer aspirin de meget inflammatoriske processer i hjernen (hvis nogen). Samtidig hjælper koffein med at udvide blodkar i hjernen og aktivere blodgennemstrømningen i den, hvilket er ledsaget af eliminering af ødem (også ansvarlig for forekomst af smerte).

Migræne

Migræne er en særlig type ulidelig hovedpine, der ifølge en teori opstår som følge af en dysregulering af tonen i blodkarrene i hjernen. På samme tid forstyrres leveringen af ​​blod til hjernevævet på grund af overdreven vasokonstriktion, hvilket fører til udviklingen af ​​dets ødem og smerte..

Ifølge moderne videnskabelige teorier skyldes askofens effektivitet for migræne koffein, der er inkluderet i dets sammensætning. Koffein udvider blodkarrene i hjernen og øger dermed blodgennemstrømningen til medullaen og forbedrer mikrocirkulationen i den. Dette ledsages af normaliseringen af ​​stofskiftet, hvilket resulterer i at smerten forsvinder. Samtidig skal det bemærkes, at ascofen ikke hjælper alle patienter, der lider af migræne (til behandling af denne patologi er der udviklet specielle lægemidler, der ordineres af en neuropatolog efter en fuldstændig undersøgelse af patienten og en nøjagtig diagnose).

Tandpine

Akut tandpine kan forekomme både med skader på selve tanden og med sygdomme i tandkød eller kæbe. Tandsygdomme ledsaget af beskadigelse af papirmasse (nerveender og blodkar placeret inde i tanden) kan ledsages af svær, smertefuld tandpine. I dette tilfælde er mekanismen for forekomst af smerte forbundet med irritation af nerveender af tandmasse. Gennem dem overføres smerteimpulser til hjernen, hvor de opfattes af patienten som smerte. En person kan også føle smerter i en tand med forskellige inflammatoriske sygdomme i tandkødet eller kæben (selvom tænderne selv forbliver intakte), hvilket skyldes spredning af inflammatorisk proces og ødem i det berørte væv.

Ved at hæmme inflammatoriske processer i området for tandmasse, tandkød eller kæbe samt at virke på niveauet af centralnervesystemet eliminerer Askofen effektivt tandpine.

Neuralgi

Med neuralgi er en nerve, der innerverer visse dele af kroppen, beskadiget. I dette tilfælde føler patienten smerte i nervens innerveringszone (for eksempel i brystet eller ryggen med interkostal neuralgi, i ansigtet med trigeminusneuralgi osv.), Selvom der ikke observeres nogen patologisk proces i smerteområdet.

Neuralgi kan være primær eller sekundær. Årsagerne til primær neuralgi er ikke nøjagtigt fastslået. Forskere antyder, at det opstår på grund af dysfunktion af nervefibre efter sygdom eller skade. Da der ikke observeres nogen inflammatoriske processer, er effektiviteten af ​​askofen i primær neuralgi tvivlsom (de eliminerer ikke smerte eller reducerer sværhedsgraden svagt, hvilket kan skyldes "placebo" -effekten, dvs. autosuggestion).

Sekundær neuralgi udvikler sig i nærværelse af inflammatoriske, neoplastiske eller andre processer, der beskadiger nerver i forskellige områder. Samtidig udvikler vævsødem i området med skader, hvilket fører til kompression af nervefibre og forekomsten af ​​karakteristisk smerte. I dette tilfælde kan Ascofen eliminere smerte syndrom effektivt ved at eliminere ødem og reducere sværhedsgraden af ​​betændelse..

Myalgi

Dette udtryk henviser til smerter i en eller flere muskler, der opstår, når de udsættes for forskellige skadelige faktorer.

Årsagerne til myalgi kan være:

  • skade;
  • infektiøs betændelse
  • muskelspænding (ledsaget af brud på muskelfibre);
  • overspænding;
  • metaboliske lidelser (elektrolytter);
  • andre inflammatoriske sygdomme.
Alle disse patologier ledsages af udviklingen af ​​en inflammatorisk proces i den beskadigede muskel, som er årsagen til smerte. Når aspirin, der er en del af Ascofen, handler på niveauet med fokus på inflammation, reduceres sværhedsgraden af ​​den inflammatoriske proces og eliminerer vævsødem. Samtidig reducerer paracetamol, der virker på niveauet af centralnervesystemet, sværhedsgraden af ​​smerte.

Ledsmerter

Varme

En stigning i kropstemperatur forekommer oftest, når en fremmed infektion (virus, bakterier, svampe osv.) Kommer ind i kroppen. Dette er en naturlig forsvarsreaktion med det formål at ødelægge infektionsårsagen (mange patogene mikroorganismer dør, når den omgivende temperatur stiger). I dette tilfælde skyldes mekanismen til stigende kropstemperatur biologisk aktive stoffer, der produceres i fokus for betændelse, kommer ind i hjernen og aktiverer det såkaldte centrum for termoregulering.

Paracetamol (den aktive komponent i ascofen), der virker på niveauet af centralnervesystemet, reducerer aktiviteten af ​​det termoregulerende center og bidrager derved til normaliseringen af ​​kropstemperaturen. Derudover nedsætter acetylsalicylsyre, der hæmmer inflammatoriske processer i forskellige væv og organer, dannelsen af ​​biologisk aktive stoffer, der stimulerer centrum for termoregulering, hvilket også har en antipyretisk virkning.

Vil bede om hjælp til menstruation (med smerter)?

Effektiviteten af ​​Ascofen til smertefuld menstruation er lav, hvilket skyldes mekanismen for begyndelsen af ​​smertesyndrom.

Under menstruation afvises det indre lag af livmoderslimhinden. Løst væv udskilles sammen med menstruationsblod. Den beskrevne proces ledsages af frigivelse i livmodervævet af en stor mængde biologisk aktive stoffer - prostaglandiner, der forårsager sammentrækning af blodkar samt sammentrækning af livmoderens muskellag. Dette sikrer, at blødningen stopper, men det kan føre til nedsat mikrocirkulation i blodet i livmoderen. Overtrædelse af mikrocirkulationen såvel som stærke uteruskontraktioner kan ledsages af smerter af varierende intensitet. Effektiviteten af ​​Ascofen i denne patologi er begrænset, da kun paracetamol, som er en del af lægemidlet, har en smertestillende virkning, der virker på niveauet af centralnervesystemet..

Samtidig skal det bemærkes, at årsagen til smertefulde perioder kan være forskellige inflammatoriske sygdomme i kønsorganet (livmoderen, æggestokkene, blæren, vagina osv.). I dette tilfælde vil ascofen, der hæmmer sværhedsgraden af ​​inflammatoriske processer, have en udtalt analgetisk virkning og vil også hjælpe med at klare andre symptomer på den infektiøse og inflammatoriske proces (det vil reducere temperaturen, eliminere sløvhed og forbedre patientens generelle trivsel).

Er Ascofen effektiv ved osteokondrose?

Tilvejebringelse af en antiinflammatorisk virkning reducerer ascofen vævsødem i den strangulerede nerves område og reducerer også følsomhed over for smerter på niveauet af centralnervesystemet, hvilket sikrer eliminering eller svækkelse af smerter ved osteochondrose. På samme tid er det værd at bemærke, at stoffet i avancerede tilfælde holder op med at hjælpe, da de udviklende komplikationer af den underliggende sygdom fører til irreversibel skade på rygmarven..

Er det muligt at drikke ascofen ved lavt tryk (for at øge trykket)?

Askofen kan ordineres til lavt blodtryk ledsaget af hovedpine, feber eller andre tegn på en inflammatorisk proces. I dette tilfælde vil den positive effekt skyldes virkningen af ​​koffein, der er inkluderet i præparatet, hvilket vil øge frekvensen og styrken af ​​hjertesammentrækninger (det vil sige forbedre pumpens funktion af hjertet) og vil også bidrage til reduktion af perifere blodkar og en stigning i blodtrykket..

Det anbefales ikke at tage stoffet udelukkende for at øge blodtrykket, da dette kan føre til udvikling af uønskede bivirkninger.

Sådan skal du tage askofen (dosering)?

For voksne patienter med et terapeutisk formål (som et smertestillende middel og / eller antipyretisk middel) skal askofen tages oralt, 1-2 tabletter 2-3 gange dagligt, 10 - 15 minutter efter måltiderne. Tabletterne skal tages med en stor mængde (mindst 100-200 ml) varmt kogt vand eller mælk. Dette vil reducere sværhedsgraden af ​​lægemidlets skadelige virkning på maveslimhinden.

Intervallet mellem to efterfølgende doser skal være mindst 4-6 timer. Hvis ascofen ordineres til lavere kropstemperatur, kan det bruges i maksimalt 3 dage. Hvis kropstemperaturen efter tre dage forbliver forhøjet, skal du konsultere din læge. Som smertestillende medicin (ved normal kropstemperatur) kan lægemidlet ikke bruges i mere end 5 dage.

Bivirkninger af lægemidlet Askofen

Bivirkninger efter at have taget denne medicin kan være forbundet med individuel intolerance over for dets bestanddele såvel som med de toksiske virkninger af lægemidler på kroppen. Årsagen til udviklingen af ​​komplikationer kan også være overtrædelser af doseringen og reglerne for at tage stoffet..

Ascofen overdosering

I tilfælde af en overdosis med Ascofen vil de vigtigste toksiske virkninger skyldes den skadelige virkning af paracetamol og acetylsalicylsyre på niveauet af centralnervesystemet, mave-tarmkanalen, blodsystemet osv..

En overdosis ascofen kan manifestere sig:

  • svær smerte i maven
  • kvalme;
  • opkastning (inklusive opkastning af blod)
  • lokalisere blødninger
  • bleghed i huden og slimhinderne;
  • øget svedtendens
  • en stigning i puls
  • sløvhed;
  • døsighed
  • sløvhed;
  • tab af bevidsthed;
  • kramper
  • krænkelse af vejrtrækningen (indtil det fuldstændige stop)
  • en stigning og derefter et fald i blodtrykket.
Det er værd at bemærke, at mængden af ​​ascofen, der kræves til indtræden af ​​symptomer på en overdosis, afhænger af mange faktorer (på patientens alder og hans kropsvægt, tilstedeværelsen eller fraværet af samtidige sygdomme i indre organer og så videre). Men hvis patienten har taget mere end 3 til 4 tabletter ad gangen, skal du søge lægehjælp hurtigst muligt..

Førstehjælp til en overdosis af Ascofen inkluderer:

  • Gastrisk skylning. Giver dig mulighed for at fjerne medicin, der endnu ikke er absorberet fra maven, og derved reducere mængden af ​​aktive stoffer, der kommer ind i blodet.
  • Modtagelse af enterosorbenter. Når de kommer ind i maven, binder enterosorbenter (for eksempel aktivt kul) andre lægemidler der, hvilket forhindrer deres yderligere absorption gennem slimhinden i mave-tarmkanalen. Desuden har de evnen til at fjerne toksiner fra blodbanen og derved reducere sværhedsgraden af ​​overdoseringssymptomer. Derfor skal patienten straks efter vask af maven have flere tabletter aktivt kul at drikke (1 tablet pr. 10 kg kropsvægt).
Hvis patientens tilstand forværres, kan han blive indlagt i flere dage for observation og behandling..

Kontraindikationer for brugen af ​​Askofen

En stor liste over kontraindikationer skyldes flere aktive ingredienser, der udgør Ascofen. Faktum er, at en kontraindikation til at tage en af ​​de bestanddele, der er indeholdt, er en kontraindikation for brugen af ​​hele lægemidlet. Derfor skal du, inden du starter behandlingen, læse instruktionerne omhyggeligt og sørge for, at indtagelse af denne medicin ikke skader patientens helbred..

Kontraindikationer for at tage Askofen er:

  • Allergi over for stoffets bestanddele. Hvis patienten har en allergi (immunoverfølsomhed) over for paracetamol, acetylsalicylsyre, koffein eller yderligere stoffer, der udgør Askofen, er det strengt forbudt at tage dette lægemiddel. Ellers kan der opstå en alvorlig allergisk reaktion, som undertiden truer patientens liv..
  • Akut gastritis (betændelse i maveforen). Som nævnt tidligere reducerer askofen de beskyttende egenskaber ved maveslimhinden og bidrager til dens skade. Brug af lægemidlet i tilfælde af forværring af den inflammatoriske proces i maven kan øge smerte såvel som føre til udvikling af komplikationer (udvikling af sår, blødning og så videre).
  • Mavesår og / eller tarmsår. At tage antiinflammatoriske lægemidler til disse patologier (såvel som andre inflammatoriske læsioner i mave-tarmkanalen - Crohns sygdom, ulcerøs colitis osv.) Kan føre til udvikling af komplikationer.
  • Blødning fra mave-tarmkanalen. Årsagen til blødning kan være et sår, traume, progression af den inflammatoriske proces og så videre. Uanset årsagen vil indtagelse af Ascofen yderligere skade slimhinden og blodkarrene og derved skabe betingelser for fortsat blødning..
  • "Aspirin" bronkial astma. Essensen af ​​denne patologi er, at der under påvirkning af aspirin (eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler såvel som paracetamol) udvikler patologiske immunreaktioner i luftvejene. Dette ledsages af hævelse af næseslimhinden, næsestop, øget udskillelse af næseslim og alvorlig indsnævring af bronkierne (luftveje). I dette tilfælde kan patienten opleve astmaanfald, der kræver akut lægehjælp..
  • Blodkoagulationsforstyrrelser. Sygdomme forbundet med dysfunktion af blodplader (von Willebrands sygdom, trombocytopenisk purpura, trombocytopeni og så videre) og blodkoagulationsfaktorer (hæmofili) er også kontraindikationer for behandling med ascofen. At tage dette lægemiddel kan bidrage til udviklingen af ​​blødende tandkød, blødninger i huden og slimhinderne, blødning i mave-tarmkanalen og så videre..
  • Mangel på vitamin K i kroppen K-vitamin er ansvarlig for syntesen af ​​faktorer i blodkoagulationssystemet i leveren. Med sin mangel er der en tendens til blødning, hvis risiko stiger med brugen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.
  • Alvorlig leversvigt. Som nævnt ovenfor syntetiseres mange blodkoagulationsfaktorer i leveren, som er ansvarlige for at stoppe blødningen. Ved leversvigt skal askofen ordineres med forsigtighed, da dette kan fremkalde blødning i mave-tarmkanalen og i andre organer. Desuden gøres de aktive komponenter i dette lægemiddel normalt uskadeligt i leveren. Hvis det ikke fungerer korrekt, kan en overdosis af Ascofen hurtigt udvikle sig, hvilket kan føre til andre alvorlige komplikationer..
  • Nyresvigt Biprodukter dannet i kroppen efter indtagelse af lægemidlet udskilles sammen med urin gennem nyrerne. Hvis nyrerne ikke fungerer ordentligt, kan det føre til overdoseringssymptomer..
  • Alvorlig hjertesvigt. Ascofens koffein øger blodtrykket og hjertefrekvensen og øger dermed arbejdsbyrden for hjertet. Med hjertesvigt kan dette føre til udvikling af komplikationer (op til et hjerteanfald).
  • Søvnløshed. Koffein, som er en del af stoffet, stimulerer centralnervesystemet, hvilket kan forårsage forstyrrelser i søvnprocessen eller hyppige nattevågninger og også reducere effektiviteten af ​​sovepiller til søvnløshed.
  • Psykiske lidelser. På grund af den stimulerende virkning på centralnervesystemet anbefales stoffet ikke til psykisk syge mennesker, der er tilbøjelige til angstlidelser (effekten af ​​koffein kan fremkalde panikanfald).
  • Glaukom. I glaukom er der en stigning i det intraokulære tryk, som kan ledsages af skader på nethinden og udvikling af blindhed. Askofen bidrager til en endnu større stigning i det intraokulære tryk, hvilket øger risikoen for at udvikle komplikationer af glaukom.
  • Før de kommende kirurgiske operationer. Hvis der forventes massiv blødning under operationen (for eksempel under operationer på lever, nyrer osv.), Bør indtagelsen af ​​ascophen begrænses et par dage før den foreslåede operation, da det kan bidrage til blødning.

Er askofen sikker under graviditet?

Det er forbudt at tage stoffet under graviditet, da dette kan forårsage fosterskader, nedsat arbejdskraft og udvikling af komplikationer i postpartumperioden. Faktum er, at acetylsalicylsyre, som er en del af ascofen, kan trænge ind fra moderens blodbane ind i fosteret. Hvis dette sker i graviditetens første trimester (når lægning og dannelse af de fleste indre organer forekommer), kan barnet opleve forskellige intrauterine udviklingsmæssige anomalier.

Hvis du tager denne medicin i graviditetens tredje trimester, kan det komplicere fødslen. Faktum er, at aspirin hæmmer syntesen af ​​biologisk aktive stoffer, som normalt sikrer livmoderhalsens åbning, sammentrækninger af livmoderen under fødslen og udvisning af fosteret. Mens du tager ascofen, kan der være en svaghed i arbejdskraft.

At tage stoffet i anden trimester af graviditeten vil ikke påvirke fosteret på nogen måde, og det vil heller ikke komplicere arbejdskraften, hvilket kan medføre, hvis det er nødvendigt (ifølge strenge indikationer kun bestemt af en læge), det kan tages i en kort periode.

Er Ascofen kompatibel med amning?

Kan Ascofen gives til børn?

Er det muligt at drikke Ascofen med forhøjet blodtryk?

Kan Ascofen kombineres med alkohol?

Det anbefales ikke at tage alkohol under behandling med Askofen, da det kan føre til udvikling af komplikationer. Faktum er, at alkohol i små doser stimulerer aktiviteten i centralnervesystemet. Den samme virkning har koffein, som er en del af askofen. Som et resultat kan patienten opleve psykiske lidelser, et angreb af epilepsi kan begynde (hvis han lider af denne patologi), søvnløshed kan udvikle sig og så videre..

Derudover har alkohol en toksisk virkning på leverceller. Paracetamol og acetylsalicylsyre har samme virkning. Ved samtidig brug øges den toksiske virkning af disse stoffer og alkohol, hvilket kan bidrage til udviklingen af ​​komplikationer (hepatitis, leversvigt osv.).

Pris (pris) på askofen på apoteker i forskellige byer i Rusland

Du kan købe askofen på næsten ethvert apotek. Omkostningerne ved lægemidlet bestemmes af doseringen af ​​de aktive ingredienser, der udgør dets sammensætning, producenten og andre faktorer. Også i forskellige byer i Rusland kan prisen på et lægemiddel variere betydeligt, hvilket er forbundet med omkostningerne ved transport og opbevaring af stoffet..