Kan analgin og acetylsalicylsyre tages sammen?

Slag

Analgin og acetylsalicylsyre er lægemidler, der længe har været bevist i medicinsk praksis. De er velkendte for både læger og patienter. Imidlertid kan deres kombinerede anvendelse være usikre for helbredet..

Acetylsalicylsyre og Analgin er den samme?

Aspirin og Analgin er 2 forskellige lægemidler. De adskiller sig både i sammensætning og formål til brug..

Den aktive ingrediens i Aspirin er acetylsalicylsyre. Det har febernedsættende og blodfortyndende egenskaber..

Grundlaget for Analgin er natriummetamizol, som er en stærk smertestillende.

Derfor er det grundlæggende forkert at tro, at disse midler er det samme..

Hvordan påvirker de kroppen

Den kombinerede brug af disse lægemidler kan hurtigt reducere feber og lindre smerter.

Det er vigtigt at huske, at begge lægemidler ikke har nogen terapeutisk virkning, men kun lindrer symptomer - smerte og hypertermi.

Langvarig kombineret brug er uacceptabel på grund af de toksiske virkninger af lægemidler på kroppen og risikoen for at udvikle uønskede komplikationer.

Indikationer for brug

Fælles administration af lægemidler er mulig, når du har brug for hurtigt at lindre smerter eller sænke feber, og andre lægemidler, såsom Paracetamol eller Ibuprofen, ikke har den ønskede effekt.

Det menes, at kropstemperaturen vender tilbage til normal inden for 0,5 timer efter at have taget disse piller.

Derudover er disse midler effektive til:

  • forkølelse
  • hovedpine;
  • radikulitis;
  • tandpine;
  • reumatoid sygdomme;
  • ARVI.

Sådan skal du tage Analgin og Acetylsalicylsyre korrekt

En omhyggelig dosering skal overholdes for en voksen. Det anbefales at tage 0,5-1 tablet af hvert middel ikke mere end 3 gange om dagen.

Lægemidlet skal tygges og vaskes med rigeligt vand uden gas. Tag ikke stoffer på tom mave.

Applikationsfunktioner

Da stoffer kan have uønskede virkninger, skal du i nogle tilfælde tage dem med ekstrem forsigtighed..

Graviditet og amning

De fleste læger er enige om, at kvinder på ethvert stadium af graviditeten og ammende mødre ikke bør bruge disse stoffer. Narkotika kan skade et ufødt barn eller nyfødt barn. Derfor, i tilfælde af sygdom, bør en kvinde konsultere en læge..

Barndom

Ifølge de fleste børnelæger er det strengt forbudt at ordinere Aspirin til børn og unge under 15 år. Det er bedre for dem at tage paracetamol for at sænke temperaturen..

Ældre alder

I alderdommen skal disse lægemidler tages efter anbefaling fra en læge, da der i denne alder er nogle kontraindikationer, hvor det er usikkert at bruge Aspirin og Analgin.

Bivirkninger af Analgin og Acetylsalicylsyre

I de fleste tilfælde forårsager et fælles indtag af en enkelt pille ingen bivirkninger og har ikke en negativ effekt på mave-tarmkanalen. Langvarig brug kan dog medføre:

  • sårdannelse i slimhinden i mave-tarmkanalen, hvilket kan føre til udvikling af mavesår;
  • krænkelse af processen med hæmatopoiesis;
  • provokere blødning
  • forårsage en alvorlig allergisk reaktion (urticaria, Quinckes ødem).

Kontraindikationer for brugen af ​​Analgin og acetylsalicylsyre

For ikke at skade sundheden anbefales det ikke at bruge stoffet til følgende sundhedspatologier:

  • hjertesygdomme
  • pancreatitis;
  • sygdomme i mave-tarmkanalen;
  • blødningsforstyrrelse og hæmofili.

Indvirkning på kørsel

Narkotika påvirker ikke bilisternes tilstand, så de kan tages af dem, der planlægger at køre..

Interaktion med andre lægemidler

Analgin danner sammen med diphenhydramin og papaverin en triade, der ofte bruges som et smertestillende og antipyretisk middel..

Lægemidlet injiceres i kroppen, så det har en hurtig positiv effekt.

Alkoholkompatibilitet

Det tilrådes ikke at bruge det ene eller det andet stof sammen med alkoholholdige drikkevarer for at undgå udvikling af komplikationer. De kan forårsage maveblødning, hvis en person har en gastrointestinal lidelse. Disse lægemidler anbefales heller ikke til tømmermænd..

Overdosis

Overdosering kan føre til ubehag i mave-tarmkanalen, dyspeptiske symptomer, svimmelhed, svaghed. I dette tilfælde anbefales det at skylle maven og konsultere en læge.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Begge lægemidler kan købes i håndkøb uden recept fra en læge..

Opbevaringsforhold

Opbevar disse lægemidler på et tørt ventileret sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C. Behov for at begrænse mindreåriges adgang til piller.

Holdbarhed

Fondene mister ikke deres farmakologiske egenskaber inden for 4 år fra produktionsdatoen.

Analoger

Analoger af Aspirin er: Aspirin Cardio, Aspicard, Anapirin, Brusende Aspirin York, Upsarin Oops.

Lægemidlet Baralgin har samme farmakologiske egenskaber som Analgin..

Lægemiddelpris

På russiske apoteker koster en pakke med 10 tabletter Analgin i gennemsnit 10-12 rubler. Aspirin i mængden af ​​10 stk. du kan købe for 5-8 rubler.

Anmeldelser

Anatoly, Nizhny Novgorod, terapeut: ”Begge stoffer har effektive antipyretiske egenskaber. I en blanding har lægemidler en hurtig positiv effekt. Tabletterne er testet tid og har en lav pris, så de kan ordineres til pensionister og patienter med lav indkomst. ".

Tatyana, 44 år, Vladivostok: ”Jeg lider ofte af svær hovedpine, jeg har altid en pakke med disse lægemidler med mig. Så snart angrebet begynder, tager jeg en halv pille af begge. Smerten aftager hurtigt og i lang tid ".

Kan Aspirin og Analgin bruges sammen?

Billig medicin Aspirin og Analgin har været brugt i medicin i lang tid. De kan købes på ethvert apotek og uden recept. Hvert hjem har mindst et af disse stoffer. Men i dag kan du oftere og oftere høre debatten om, hvorvidt disse populære piller er så gode..

Billig medicin Aspirin og Analgin har været brugt i medicin i lang tid.

Aspirinkarakteristik

Aspirin er en lægemiddelformulering afledt af interaktionen mellem salicylsyre og eddikesyreanhydrid. Ud over det aktive stof (acetylsalicylsyre - ASA) inkluderer det konserveringsmidler, stimulanser, enterosorbenter.

  • har en sur smag
  • dårligt opløseligt i koldt vand
  • opløses i kogende vand og alkohol.

Fordelene ved lægemidlet:

  • slår temperaturen ned
  • lindrer inflammatoriske processer
  • fungerer som en mild smertestillende
  • tyndere blod, beskytter mod blodpropper.

Aspirin er en lægemiddelformulering opnået ved interaktion mellem salicylsyre og eddikesyreanhydrid.

Som antipyretisk middel ordineres Aspirin i form af injektioner (for eksempel Acelizin). Men oftere bruges det af patienter, der lider af hjerte- og vaskulære problemer..

Sådan fungerer Analgin

Egenskaberne ved Analgin (den aktive ingrediens er natriummitamizol) er at bremse arbejdet med cyclooxygenaseenzymet, som er ansvarlig for syntesen af ​​stoffer, der fremkalder smerter i nerveender. Tabletter hjælper med:

  • smertefulde fornemmelser
  • mild varme
  • øget surhedsgrad i maven.

Analgin bruges til smerter af forskellig oprindelse:

  • neuralgi;
  • radikulitis;
  • muskelsmerter;
  • influenza;
  • postoperativ smerte
  • galdekolik;
  • feber;
  • hovedpine og tandpine.

Analgins egenskaber er at bremse arbejdet med enzymet cyclooxygenase, som er ansvarlig for syntesen af ​​stoffer, der fremkalder smerter i nerveender.

Fælles effekt

ASA har en mere udtalt febernedsættende virkning. I nærvær af svær smerte, men fraværet af feber, skal du bruge en effektiv smertestillende Analgin. Deres fælles formål har til formål at forbedre de individuelle indikatorer for hver, blandingen vises med samtidig forekomst af:

  • temperatur;
  • smerte;
  • betændelse.

Hvad hjælper sammen

Aspirin med Analgin behandles:

  • gigt;
  • influenza;
  • en kold;
  • virale infektioner
  • tandpine ledsaget af feber og betændelse.

Men kun en læge skal ordinere en kombination af disse to analgetika. Før brug skal du læse instruktionerne for at udelukke kontraindikationer og bivirkninger..

Kontraindikationer

Analgin er forbudt i mange lande. Også vores læger nærmer sig brugen med forsigtighed, da det er anerkendt som et stærkt toksin. Lægemidlet ordineres ikke til patienter:

  • med individuel intolerance
  • med svag immunitet
  • med hjertesygdomme
  • med blodsygdomme
  • med vaskulær patologi;
  • for krænkelser i lever og nyrer
  • med hypotension
  • gravid kvinde;
  • under amning
  • børn under 2 år.

Da Aspirin også er smertestillende, ligner mange af dets kontraindikationer Analgin:

  • giftig;
  • ikke egnet til patienter med nyre- og leverdysfunktion;
  • virker aggressivt på fordøjelseskanalen
  • tynder blodet kraftigt
  • sænker blodtrykket
  • ikke angivet før 12 år gammel
  • anbefales ikke til gravide.

Kombinationen af ​​disse stoffer og alkoholholdige drikkevarer er uacceptabel.

Sådan skal du tage Aspirin og Analgin

Aspirin fås i pulverform eller tabletform. Analgin produceres i form af injektioner, suppositorier, pulvere og tabletter.

Ved en temperatur

Når du har brug for at sænke den høje temperatur, kan du bruge en af ​​mulighederne (for en voksen):

  • Aspirintabletter - 2 stk. 500 mg 4 gange dagligt
  • Analgin tabletter - 1 tablet 500 mg 3 gange dagligt
  • Analgin i form af injektioner - 1 ml 3 injektioner om dagen.

Aspirin fås i pulver eller tablet.

Når du bruger faste præparater, skal du overholde lige intervaller mellem doser. En forudsætning for ordination af injektioner er langsom indgivelse (dette hjælper med at undgå et kraftigt trykfald).

Fra smerte

For at lindre smerte skal du udpege (for voksne):

  • Analgin i faste former - en daglig dosis på 2 g (med svær smerte - op til 6 g);
  • Analgin-injektioner - 1-2 ml 2 gange om dagen (3 gange med svær smerte);
  • Aspirin bruges, når smerter er forbundet med betændelse - 1 tablet 3 gange om dagen.

Det skal huskes, at:

  • tabletterne skylles ned med rigeligt vand
  • injektionsmetoden til hovedpine er mere effektiv;
  • mod tandpine påføres et smertestillende middel i form af en komprimering på tandkødet eller den ømme tand (dette er et effektivt, men kortvarigt middel).

For børn

For et barn fra 2 til 14 år ordineres Analgin efter anbefaling fra en børnelæge under overholdelse af følgende regler:

  • tager faste former - 250-500 mg dagligt;
  • i form af injektioner - med en hastighed på 5-10 mg pr. 1 kg kropsvægt 2 gange om dagen;
  • den injicerede sammensætning skal have kropstemperatur;
  • opløsninger med et volumen på 1 g skal administreres intravenøst;
  • brugen af ​​analgetika - ikke mere end 3 dage;
  • ved en stabil temperatur ordineres injektioner i kombination med diphenhydramin;
  • suppositorium har de mindst bivirkninger.

Aspirin ordineres til børn fra 12 år og med forsigtighed.

Aspirin ordineres til børn fra 12 år og med forsigtighed (på grund af diagnosen Reye's syndrom). Tabletter eller pulvere ordineres i doser, der ikke overstiger 0,5-1 g pr. Dag og skylles ned med rigeligt væske.

Bivirkninger af aspirin og analgin

De vigtigste faktorer for bivirkninger er overdosering og allergi..

Aspirin kan provokere:

  • gastrisk blødning
  • ømhed i nyrerne
  • sænkning af tryk
  • kramper
  • høretab (med Reye's syndrom).

Bivirkninger fra Analgin:

  • ondt i maven;
  • smerter i leveren og nyrerne
  • trængt vejrtrækning
  • udslæt og kløe
  • Quinckes ødem.

Kan Analgin og acetylsalicylsyre (Aspirin) tages sammen?

Det kan du, men vær forsigtig. Det sker, at med en forkølelse varer den høje temperatur 3-5 dage, og ingen antipyretiske lægemidler hjælper. I dette tilfælde skal du tage analgin og acetylsalicylsyre, men kun en gang. Denne kombination hjælper med hurtigt at reducere temperaturen. Lettelse kommer inden for 20-30 minutter. Ved en enkelt anvendelse forekommer bivirkninger ikke, men ofte er det absolut umuligt at bruge det.!

Aspirin og analgin er de samme?

Disse er to helt forskellige lægemidler i deres sammensætning. Begge er febernedsættende og smertestillende. Men analgin reducerer feber i mindre grad end acylsalicylsyre. Mens aspirin er mindre effektiv til smertelindring end analgin.

Hvordan påvirker de kroppen

Aspirin slår temperaturen ned og fortynder blodkar, analgin fungerer som smertestillende. Denne kombination hjælper med hurtigt at reducere temperaturen. Lettelse kommer inden for 20-30 minutter. Ved en enkelt anvendelse forekommer bivirkninger ikke, men ofte er det absolut umuligt at bruge det.!

Indikationer for brug

Begge stoffer bruges til hovedpine, tandpine, muskelsmerter. Afhjælp også patientens tilstand med forkølelse.

Hvordan man tager det rigtigt

Du kan hurtigt sænke temperaturen, hvis du tager disse to lægemidler på samme tid. Det er værd at gentage, at langvarig fælles brug er farlig. Det er kategorisk umuligt at tage medicin uden lægens recept.!

Applikationsfunktioner

Brug kun sammen som en sidste udvej! Og kun én gang!

Graviditet og amning

Analgin kan tages fra 16 uger til 34 uger, aspirin efter 12 uger. For at lindre svær smerte og feber er en enkelt applikation mulig. Men det er vigtigt at forstå, at ingen annullerede bivirkninger. Der er mange af dem. Hvis der er mulighed for at hjælpe den gravide på andre måder til at tackle problemet, er det bedre at undgå at bruge medicin som analgin eller aspirin. Under amning er brugen af ​​disse lægemidler uacceptabel..

Barndom

Børn skal ikke være aspirin. Begrænsningen er gyldig indtil 15 år.

Analgin kan bruges med forsigtighed i op til tre måneder. Omhyggelig dosering til børn skal beregnes efter alder i henhold til instruktioner eller ved hjælp af en læge.

Ældre alder

Ældre mennesker bør kun tage disse stoffer som anvist af deres læge..

Bivirkninger

  • Virker negativt på mavevæggene, hvilket kan forårsage sår.
  • Hvis dosis overskrides, opstår der hovedpine.
  • Der er risiko for intern blødning hos børn.
  • Allergiske reaktioner er mulige (urticaria, Quinckes ødem osv.).
  • Ved langvarig brug kan Reye's syndrom forekomme. Dette er en krænkelse af integriteten af ​​hjernen og leverskader.
  • Hæmoglobin falder, leukocytter ødelægges.
  • Allergiske reaktioner er mulige (urticaria, Quinckes ødem osv.).
  • Udvikling af anfald, nedsat nyrefunktion.

Kontraindikationer til brug

Aspirin: børn under 15 år, nedsat nyre- og leverfunktion, astma, overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter, gastrointestinale sygdomme, hæmoragisk diatese, hæmofili, trombocytopeni, amning, graviditet.

Analgin: blodsygdomme, nedsat lever- og nyrefunktion, overfølsomhed over for lægemiddelkomponenterne.

Indvirkning på kørsel

En forsinket reaktion er sandsynligvis, da aspirin og analgin har en hæmmende virkning.

Interaktion med andre lægemidler

Akutlæger, der ankommer på opkald, bruger ofte den såkaldte "triade" til at reducere den høje temperatur. Dette er en blanding af diphenhydramin, analgin, papaverin. Diphenhydramin lindrer krampe, analgin - feber, papaverin - allergisk reaktion.

Alkoholkompatibilitet

Ikke kompatibel. Men acetylsalicylsyre hjælper med tømmermænd.

Overdosis

I tilfælde af en overdosis af analgin med endnu mindre symptomer (betændelse i mundhulen, urinvejsorganet, åndenød, øget blodpropper), er det nødvendigt at søge lægehjælp.

I tilfælde af en overdosis af aspirin med symptomer på forgiftning (hurtig vejrtrækning, hoste, tinnitus, forstyrrelse i mave-tarmkanalen, kvalme, opkastning, anæmi, sløvhed), skal du konsultere en læge.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Opbevaringsforhold

Opbevar medicin uden for børns rækkevidde ved en temperatur, der ikke overstiger 24 ° C. Må ikke anvendes efter udløbsdatoen.

Holdbarhed

Analoger

Aspirin: aspirin cardio, Upsarin Oopsa, anopyrin, cardiomagnyl og mange andre, der indeholder acetylsalicylsyre.

Analgin: tempalgin, tog, butadion, diclofenac og andre.

Prisen på stoffer

Acetylsalicylsyre - fra 5 rubler til 10 tabletter.

Analgin - fra 8 rubler til 10 tabletter.

Anmeldelser

Fominykh M.A., tandlæge, Nizhny Novgorod.Analgin er et effektivt lægemiddel med et minimum af bivirkninger, som tages for mange indikationer. I tandpleje bruges det til at lindre smerter efter tandekstraktion. Patienter reagerer godt - smerter forsvinder hos næsten alle og på kort tid.

Khanova S.P., psykolog, Irkutsk. Det er bedre at købe analgin efter recept og lægens recept. På trods af dets tilgængelighed kan stoffet forårsage uønskede virkninger, især ved langvarig brug. Og bare at fjerne smerten ved at tage en pille og ikke fjerne årsagen er ikke altid den rigtige tilgang..

Strizhak O. V., kiropraktor, Novosibirsk. Analgin er et almindeligt og overkommeligt lægemiddel, som mange mennesker bruger alene. Imidlertid er ikke alle klar over de bivirkninger, som det kan forårsage. Ved langvarig brug fører det til store problemer med mave og nyrer. På grund af dette anbefaler jeg ikke at tage det.

ANALGINE OG ACETYLSALTSYLESYRE: kan det tages på samme tid (kompatibilitet)

Kan analgin og acetylsalicylsyre tages sammen?

Analgin og acetylsalicylsyre er lægemidler, der længe har været bevist i medicinsk praksis. De er velkendte for både læger og patienter. Imidlertid kan deres kombinerede anvendelse være usikre for helbredet..

Analgin og acetylsalicylsyre - lægemidler, der længe har bevist sig i medicinsk praksis.

Acetylsalicylsyre og Analgin er den samme?

Aspirin og Analgin er 2 forskellige lægemidler. De adskiller sig både i sammensætning og formål til brug..

Den aktive ingrediens i Aspirin er acetylsalicylsyre. Det har febernedsættende og blodfortyndende egenskaber..

Grundlaget for Analgin er natriummetamizol, som er en stærk smertestillende.

Derfor er det grundlæggende forkert at tro, at disse midler er det samme..

Hvordan påvirker de kroppen

Den kombinerede brug af disse lægemidler kan hurtigt reducere feber og lindre smerter.

Det er vigtigt at huske, at begge lægemidler ikke har nogen terapeutisk virkning, men kun lindrer symptomer - smerte og hypertermi.

Langvarig kombineret brug er uacceptabel på grund af de toksiske virkninger af lægemidler på kroppen og risikoen for at udvikle uønskede komplikationer.

Indikationer for brug

Fælles administration af lægemidler er mulig, når du har brug for hurtigt at lindre smerter eller sænke feber, og andre lægemidler, såsom Paracetamol eller Ibuprofen, ikke har den ønskede effekt.

Det menes, at kropstemperaturen vender tilbage til normal inden for 0,5 timer efter at have taget disse piller.

Analgin sammen med acetylsalicylsyre anvendes til reumatoid sygdomme.

Derudover er disse midler effektive til:

  • forkølelse
  • hovedpine;
  • radikulitis;
  • tandpine;
  • reumatoid sygdomme;
  • ARVI.

Sådan skal du tage Analgin og Acetylsalicylsyre korrekt

En omhyggelig dosering skal overholdes for en voksen. Det anbefales at tage 0,5-1 tablet af hvert middel ikke mere end 3 gange om dagen.

Lægemidlet skal tygges og vaskes med rigeligt vand uden gas. Tag ikke stoffer på tom mave.

Applikationsfunktioner

Da stoffer kan have uønskede virkninger, skal du i nogle tilfælde tage dem med ekstrem forsigtighed..

Graviditet og amning

De fleste læger er enige om, at kvinder på ethvert stadium af graviditeten og ammende mødre ikke bør bruge disse stoffer. Narkotika kan skade et ufødt barn eller nyfødt barn. Derfor, i tilfælde af sygdom, bør en kvinde konsultere en læge..

Ifølge de fleste børnelæger er ordinering af aspirin til børn og unge under 15 år strengt forbudt..

Barndom

Ifølge de fleste børnelæger er det strengt forbudt at ordinere Aspirin til børn og unge under 15 år. Det er bedre for dem at tage paracetamol for at sænke temperaturen..

Ældre alder

I alderdommen skal disse lægemidler tages efter anbefaling fra en læge, da der i denne alder er nogle kontraindikationer, hvor det er usikkert at bruge Aspirin og Analgin.

Bivirkninger af Analgin og Acetylsalicylsyre

I de fleste tilfælde forårsager et fælles indtag af en enkelt pille ingen bivirkninger og har ikke en negativ effekt på mave-tarmkanalen. Langvarig brug kan dog medføre:

  • sårdannelse i slimhinden i mave-tarmkanalen, hvilket kan føre til udvikling af mavesår;
  • krænkelse af processen med hæmatopoiesis;
  • provokere blødning
  • forårsage en alvorlig allergisk reaktion (urticaria, Quinckes ødem).

Kontraindikationer for brugen af ​​Analgin og acetylsalicylsyre

For ikke at skade sundheden anbefales det ikke at bruge stoffet til følgende sundhedspatologier:

  • hjertesygdomme
  • pancreatitis;
  • sygdomme i mave-tarmkanalen;
  • blødningsforstyrrelse og hæmofili.

Indvirkning på kørsel

Narkotika påvirker ikke bilisternes tilstand, så de kan tages af dem, der planlægger at køre..

Interaktion med andre lægemidler

Analgin danner sammen med diphenhydramin og papaverin en triade, der ofte bruges som et smertestillende og antipyretisk middel..

Lægemidlet injiceres i kroppen, så det har en hurtig positiv effekt.

Alkoholkompatibilitet

Det tilrådes ikke at bruge det ene eller det andet stof sammen med alkoholholdige drikkevarer for at undgå udvikling af komplikationer. De kan forårsage maveblødning, hvis en person har en gastrointestinal lidelse. Disse lægemidler anbefales heller ikke til tømmermænd..

Overdosis

Overdosering kan føre til ubehag i mave-tarmkanalen, dyspeptiske symptomer, svimmelhed, svaghed. I dette tilfælde anbefales det at skylle maven og konsultere en læge.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Begge lægemidler kan købes i håndkøb uden recept fra en læge..

Opbevaringsforhold

Opbevar disse lægemidler på et tørt ventileret sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C. Behov for at begrænse mindreåriges adgang til piller.

Holdbarhed

Fondene mister ikke deres farmakologiske egenskaber inden for 4 år fra produktionsdatoen.

Analoger

Analoger af Aspirin er: Aspirin Cardio, Aspicard, Anapirin, Brusende Aspirin York, Upsarin Oops.

Lægemidlet Baralgin har samme farmakologiske egenskaber som Analgin..

Lægemiddelpris

På russiske apoteker koster en pakke med 10 tabletter Analgin i gennemsnit 10-12 rubler. Aspirin i mængden af ​​10 stk. du kan købe for 5-8 rubler.

Anmeldelser

Anatoly, Nizhny Novgorod, terapeut: ”Begge stoffer har effektive antipyretiske egenskaber. I en blanding har lægemidler en hurtig positiv effekt. Tabletterne er testet tid og har en lav pris, så de kan ordineres til pensionister og patienter med lav indkomst. ".

Tatyana, 44 år, Vladivostok: ”Jeg lider ofte af svær hovedpine, jeg har altid en pakke med disse lægemidler med mig. Så snart angrebet begynder, tager jeg en halv pille af begge. Smerten aftager hurtigt og i lang tid ".

Aspirin og analgin - kan de tages på samme tid (kompatibilitet)

Billig medicin Aspirin og Analgin har været brugt i medicin i lang tid. De kan købes på ethvert apotek og uden recept. Hvert hjem har mindst et af disse stoffer. Men i dag kan du oftere og oftere høre debatten om, hvorvidt disse populære piller er så gode..

Billig medicin Aspirin og Analgin har været brugt i medicin i lang tid.

Aspirinkarakteristik

Aspirin er en lægemiddelformulering afledt af interaktionen mellem salicylsyre og eddikesyreanhydrid. Ud over det aktive stof (acetylsalicylsyre - ASA) inkluderer det konserveringsmidler, stimulanser, enterosorbenter.

  • har en sur smag
  • dårligt opløseligt i koldt vand
  • opløses i kogende vand og alkohol.

Fordelene ved lægemidlet:

  • slår temperaturen ned
  • lindrer inflammatoriske processer
  • fungerer som en mild smertestillende
  • tyndere blod, beskytter mod blodpropper.

Aspirin er en lægemiddelformulering opnået ved interaktion mellem salicylsyre og eddikesyreanhydrid.

Som antipyretisk middel ordineres Aspirin i form af injektioner (for eksempel Acelizin). Men oftere bruges det af patienter, der lider af hjerte- og vaskulære problemer..

Sådan fungerer Analgin

Egenskaberne ved Analgin (den aktive ingrediens er natriummitamizol) er at bremse arbejdet med cyclooxygenaseenzymet, som er ansvarlig for syntesen af ​​stoffer, der fremkalder smerter i nerveender. Tabletter hjælper med:

  • smertefulde fornemmelser
  • mild varme
  • øget surhedsgrad i maven.

Analgin bruges til smerter af forskellig oprindelse:

  • neuralgi;
  • radikulitis;
  • muskelsmerter;
  • influenza;
  • postoperativ smerte
  • galdekolik;
  • feber;
  • hovedpine og tandpine.

Analgins egenskaber er at bremse arbejdet med enzymet cyclooxygenase, som er ansvarlig for syntesen af ​​stoffer, der fremkalder smerter i nerveender.

Fælles effekt

ASA har en mere udtalt febernedsættende virkning. I nærvær af svær smerte, men fraværet af feber, skal du bruge en effektiv smertestillende Analgin. Deres fælles formål har til formål at forbedre de individuelle indikatorer for hver, blandingen vises med samtidig forekomst af:

  • temperatur;
  • smerte;
  • betændelse.

Hvad hjælper sammen

Aspirin med Analgin behandles:

  • gigt;
  • influenza;
  • en kold;
  • virale infektioner
  • tandpine ledsaget af feber og betændelse.

Men kun en læge skal ordinere en kombination af disse to analgetika. Før brug skal du læse instruktionerne for at udelukke kontraindikationer og bivirkninger..

Kontraindikationer

Analgin er forbudt i mange lande. Også vores læger nærmer sig brugen med forsigtighed, da det er anerkendt som et stærkt toksin. Lægemidlet ordineres ikke til patienter:

  • med individuel intolerance
  • med svag immunitet
  • med hjertesygdomme
  • med blodsygdomme
  • med vaskulær patologi;
  • for krænkelser i lever og nyrer
  • med hypotension
  • gravid kvinde;
  • under amning
  • børn under 2 år.

Da Aspirin også er smertestillende, ligner mange af dets kontraindikationer Analgin:

  • giftig;
  • ikke egnet til patienter med nyre- og leverdysfunktion;
  • virker aggressivt på fordøjelseskanalen
  • tynder blodet kraftigt
  • sænker blodtrykket
  • ikke angivet før 12 år gammel
  • anbefales ikke til gravide.

Kombinationen af ​​disse stoffer og alkoholholdige drikkevarer er uacceptabel.

Sådan skal du tage Aspirin og Analgin

Aspirin fås i pulverform eller tabletform. Analgin produceres i form af injektioner, suppositorier, pulvere og tabletter.

Ved en temperatur

Når du har brug for at sænke den høje temperatur, kan du bruge en af ​​mulighederne (for en voksen):

  • Aspirintabletter - 2 stk. 500 mg 4 gange dagligt
  • Analgin tabletter - 1 tablet 500 mg 3 gange dagligt
  • Analgin i form af injektioner - 1 ml 3 injektioner om dagen.

Aspirin fås i pulver eller tablet.

Når du bruger faste præparater, skal du overholde lige intervaller mellem doser. En forudsætning for at ordinere injektioner er langsom indgivelse (dette hjælper med at undgå et kraftigt trykfald).

Fra smerte

For at lindre smerte skal du udpege (for voksne):

  • Analgin i faste former - en daglig dosis på 2 g (med svær smerte - op til 6 g);
  • Analgininjektioner - 1-2 ml 2 gange om dagen (3 gange med svær smerte);
  • Aspirin bruges, når smerter er forbundet med betændelse - 1 tablet 3 gange om dagen.

Det skal huskes, at:

  • tabletterne skylles ned med rigeligt vand
  • injektionsmetoden til hovedpine er mere effektiv;
  • mod tandpine påføres et smertestillende middel i form af en komprimering på tandkødet eller den ømme tand (dette er et effektivt, men kortvarigt middel).

For børn

For et barn fra 2 til 14 år ordineres Analgin efter anbefaling fra en børnelæge under overholdelse af følgende regler:

  • tager faste former - 250-500 mg pr. dag;
  • i form af injektioner - med en hastighed på 5-10 mg pr. 1 kg kropsvægt 2 gange om dagen;
  • den injicerede sammensætning skal have kropstemperatur;
  • opløsninger med et volumen på 1 g skal administreres intravenøst;
  • brugen af ​​analgetika - ikke mere end 3 dage;
  • ved en stabil temperatur ordineres injektioner i kombination med diphenhydramin;
  • suppositorium har de mindst bivirkninger.

Aspirin ordineres til børn fra 12 år og med forsigtighed.

Aspirin ordineres til børn fra 12 år og med forsigtighed (på grund af diagnosen Reye's syndrom). Tabletter eller pulvere ordineres i doser, der ikke overstiger 0,5-1 g pr. Dag og skylles ned med rigeligt væske.

Bivirkninger af aspirin og analgin

De vigtigste faktorer for bivirkninger er overdosering og allergi..

Aspirin kan provokere:

  • gastrisk blødning
  • ømhed i nyrerne
  • sænkning af tryk
  • kramper
  • høretab (med Reye's syndrom).

Bivirkninger fra Analgin:

  • ondt i maven;
  • smerter i leveren og nyrerne
  • trængt vejrtrækning
  • udslæt og kløe
  • Quinckes ødem.

Udtalelse fra læger

Læger mener, at disse lægemidler er forældede, har mange bivirkninger og med succes kan erstattes med mere moderne og mere sikre lægemidler. For eksempel er Aspirin og Analgin det samme som Ibuprofen.

Patientanmeldelser om Aspirin og Analgin

Julia, 50 år, Irkutsk

Jeg har taget disse to smertestillende midler hele mit liv. De hjælper perfekt, der er ingen bivirkninger. Jeg finder det ikke nødvendigt at skifte til dyre stoffer.

Anna, 29 år, Moskva

Jeg er allergisk over for alle analgetika. Og det er ikke en vittighed. En gang mistede hun bevidstheden. Og de første symptomer var støj i hovedet..

Ivan, 44 år, Murmansk

Jeg elsker aspirin, især med tømmermænd. Jeg har ikke taget analgin i lang tid - gift.

Acetylsalicylsyre og Analgin er de samme

Aspirin og Analgin er forskellige lægemidler. Analgin indeholder et aktivt stof - metamizolnatrium, er et lægemiddel fra pyrazolongruppen.

Aspirin er aktivt, ødelægger enzymer, forhindrer blodplader i at klæbe sammen. Metamizol-natrium har ikke denne egenskab..

Sådan skal du tage analgin og acetylsalicylsyre korrekt

Det anbefales, at du tager smertestillende som anvist af din læge. Aspirin ordineres med en omhyggelig dosering.

Intervallet mellem at tage medicinen er 4 timer. En voksen patient får 0,5 g af lægemidlet for at sænke temperaturen.

For at forhindre skade på maveslimhinden skylles Aspirin ned med mælk og vand. Behandlingsvarigheden er 5 dage. Metamizolnatrium ordineres afhængigt af sygdomstypen og temperaturindikatorerne.

Bivirkninger af Analgin og acetylsalicylsyre

Metamizolnatrium forårsager udviklingen af ​​komplikationer: koronar syndrom, nedsat immunitet, anafylaktisk chok, kløe, forbrænding, rødme i huden, åndenød, arytmi, bronkospasme, forhøjet blodtryk, chok, Stevens-Johnson syndrom. Aspirin, selv efter en enkelt dosis, kan forårsage:

  • udslæt;
  • Quinckes ødem;
  • kvalme;
  • opkastning
  • leukopeni;
  • udseendet af blod fra næsen
  • sorte afføring;
  • Overspændingsafbryder;
  • nefrotisk syndrom.

Kontraindikationer for brugen af ​​Analgin og acetylsalicylsyre

Aspirin ordineres ikke til patienter, hvis:

  • intolerance over for salicylater;
  • med bronkial astma;
  • Kronisk nyresvigt.

Det bedøvelsesmedicin er kontraindiceret under følgende tilstande: gastrointestinale sygdomme, astma, bronkospasme, nedsat dannelse af blodlegemer i knoglemarven, leverporfyri, pancreatitis, kronisk nyresvigt, leversygdom, mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase.

Acetylsalicylsyre og Analgin er den samme?

Disse er forskellige stoffer, der adskiller sig ikke kun med hensyn til typer af aktive stoffer, men også i indflydelsesmekanismerne på den menneskelige krop. Analgin indeholder en bedøvelsesmiddelkomponent - natriummetamizol. Det har en mild antipyretisk virkning..

Acetylsalicylsyre findes i Aspirin, som bruges ved høje temperaturer.

Hvordan påvirker de kroppen?

Acetylsalicylsyre dannes ved blanding af salicylsyre og eddikesyreanhydrider. Tabletter og injektioner, der indeholder dette stof, har følgende egenskaber:

  • reducere kropstemperaturen
  • reducere intensiteten af ​​smerte
  • reducere blodets viskositet og forhindre blodpropper.

Analgin hæmmer aktiviteten af ​​cyclooxygenase, som er involveret i syntesen af ​​inflammatoriske midler. Tabletterne virker ved smerter, feber, gastrointestinale sygdomme ledsaget af en stigning i gastrisk surhed. Lægemidlet hjælper også med galdekolik, tandpine og hovedpine, postoperativ smerte.

Anvendelsen af ​​Aspirin og Analgin i kombination bidrager til den gensidige forstærkning af virkningen af ​​stoffer. Denne blanding er effektiv til tømmermænd..

Sådan skal du tage Analgin og Acetylsalicylsyre korrekt?

Under feberbetingelser tager voksne 1 g Aspirin og 500 mg Analgin. Intervallet mellem doser er mindst 8 timer. Til smertesyndrom anvendes 2 g Analgin og 500 mg Aspirin. Ved svære smerte fornemmelser administreres injektioner af metamizol natrium. Standarddosis - 1-2 ml.

Analgin og acetylsalicylsyre: kan de tages samtidigt (kompatibilitet)

Analgin og acetylsalicylsyre & # 8212, lægemidler, der længe har været bevist i medicinsk praksis. De er velkendte for både læger og patienter. Imidlertid kan deres kombinerede anvendelse være usikre for helbredet..

Acetylsalicylsyre og Analgin & # 8212, det samme?

Aspirin og Analgin & # 8212, disse er 2 forskellige lægemidler. De adskiller sig både i sammensætning og formål til brug..

Den aktive ingrediens i Aspirin er acetylsalicylsyre. Det har febernedsættende og blodfortyndende egenskaber..

Analgin base & # 8212, metamizol natrium, som er en stærk smertestillende.

Derfor er det grundlæggende forkert at antage, at disse midler & # 8212 er de samme..

Aspirin og analgin: kan det tages samtidigt, fælles virkning, kontraindikationer, bivirkninger, kompatibilitet med alkohol, anmeldelser

Billig medicin Aspirin og Analgin har været brugt i medicin i lang tid. De kan købes på ethvert apotek og uden recept. Hvert hjem har mindst et af disse stoffer. Men i dag kan du oftere og oftere høre debatten om, hvorvidt disse populære piller er så gode..

Billig medicin Aspirin og Analgin har været brugt i medicin i lang tid.

Aspirin og analgin - kan de tages samtidigt (kompatibilitet)

Aspirin og Analgin er en effektiv kombination til at sænke temperaturen. Imidlertid har begge lægemidler en bred vifte af kontraindikationer, hvilket resulterer i, at deres brug i nogle lande er forbudt..

Aspirin og Analgin er en effektiv kombination til at sænke temperaturen.

Oftest tages disse lægemidler samtidigt ved en forhøjet temperatur, som ikke falder eller fortsætter med at stige efter brug af andre antipyretika som Ibuprofen eller Paracetamol.

Også denne kombination bruges som smertestillende. Det lindrer muskelsmerter, hovedpine og tandpine, hjælper kvinder med ekstremt smertefulde perioder.

En kombination af antipyretiske lægemidler

Metamizol-natrium (aktiv ingrediens i Analgin) forbedrer aktiviteten af ​​aspirin. I kombination giver de antipyretiske, antiinflammatoriske og smertestillende virkninger..

Er det muligt for Aspirin og Analgin for børn

I Den Russiske Føderation er disse stoffer ikke forbudt, men de tilhører den klasse af stoffer, der stærkt modvirkes til brug i barndommen. Forældre kan kun give dette middel til et barn, hvis der ikke er nogen virkning fra andre antipyretika og kun efter konsultation med en børnelæge.

Det er nødvendigt for specialisten at beregne den korrekte dosis baseret på den generelle kliniske situation, vægt og alder.

Analgin og Aspirin kombineres med forskellige medikamenter for at tilføje antiallergiske, antispasmodiske eller antiinflammatoriske virkninger. Sammensætningen suppleres med lægemidler som Suprastin, Drotaverin, Papaverine, Diphenhydramin osv. I de fleste tilfælde anvendes en kombination af tre lægemidler, hvorfor dette lægemiddel kaldes Troika.

Analgin og Aspirin kan kombineres med Paracetamol. Varianter af sammensætninger fra Analgin, Suprastin og Papaverin eller Analgin, No-shpy og Diphenhydramin, som også perfekt reducerer høje temperaturer, er også almindelige..

Troychatka kan administreres både ved injektion og oralt. Mulig modtagelsesmulighed, hvor et middel tages i form af tabletter og de to andre i form af injektioner og omvendt.

Læs om kombinationen af ​​No-shpa og alkohol i denne artikel..

Der er modsatte synspunkter om kompatibiliteten af ​​disse lægemidler. Nogle mener, at de mulige bivirkninger er så farlige, at deres anvendelse ikke kan retfærdiggøres i nogen situation. De anbefaler at bruge andre lægemidler, såsom Ibuclin, baseret på ibuprofen og paracetamol.

Samtidig er alle læger enige om en ting - en oprindeligt sund person bør kun bruge antipyretiske lægemidler til feber med en temperatur over 39 ° C.

Andre mener, at høj effektivitet er berettiget, og en sådan kombination af lægemidler kan bruges en gang, da graden af ​​bivirkninger i dette tilfælde er lille.

På samme tid er alle læger enige om en ting - en oprindeligt sund person bør kun bruge antipyretiske lægemidler med feber med en temperatur over 39 ° C. Men hvis der er hjertesygdomme, krampeanfald eller anden tilstand, når en temperaturstigning bliver en trussel, kan den bringes ned fra 38 ° C.

Patientanmeldelser

Alina, 28 år, Samara

Jeg giver mit barn Troichetka, når alt andet fejler. Jeg ved, at det ikke er det mest nyttige værktøj, men der er situationer, hvor det er nødvendigt. Lægen ordinerede os, hvordan vi skal tage det korrekt, vi bruger kun denne mulighed.

Irina, 56 år, Tomsk

Analgin stoppede med at tage, da hun fandt ud af alle bivirkningerne. Nu er der mange andre lægemidler, der fungerer lige så godt. Det er en skam, som jeg plejede at bruge mod smerter.

Alexander, 46 år, Tver

Vi har altid Analgin i vores familiemedicinskab, vi prøver at bruge det sjældent, men det hjælper fra tid til anden. Jeg bruger det primært til tandpine, hvis tand er bekymret, ikke tyggegummi. Så lægger jeg et kvarter på tanden, og smerten aftager, det hjælper med at holde ud, indtil besøget hos tandlægen.

Kan aspirin og analgin tages sammen?

Aspirin og Analgin bruges til at sænke temperaturindikatorerne. Kombinationen af ​​stoffer hjælper med at lindre smerter, lindre forkølelse og influenza. Det er nødvendigt at beregne doseringen korrekt for hurtigt at sænke temperaturen og forhindre udvikling af bivirkninger.

Aspirin og Analgin kompatibilitet

Aspirin og Analgin er de mest populære ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Nogle anser dem for at være analoge, skønt dette ikke er helt sandt. Overvej forskellen og funktionerne ved hvert af stofferne.

Aspirins handling

Den vigtigste aktive ingrediens i Aspirin er acetylsalicylsyre.

Det er et ikke-steroide antiinflammatorisk middel, der har flere typer effekter på kroppen:

  • sænkning af kropstemperaturen
  • giver en mild analgetisk virkning
  • blodfortynding (på grund af hvilken det er meget brugt til behandling og forebyggelse af hjerte-kar-sygdomme).

Analgins handling

Lægemidlets hovedhandling er at lindre smerter og reducere den inflammatoriske proces. Analgin er et smertestillende middel, hvis hovedkomponent er natriummetamizol. Lægemidlet absorberes fra tyndtarmen og begynder at virke inden for 20 minutter efter at have taget tabletten og 5 minutter efter administration af opløsningen.

Lægemidlet bruges til tandpine, hovedpine, tilbagevendende menstruationssmerter og ubehag under skader. Det vigtigste er, at det ikke har en stærk effekt, derfor bruges det ikke til langvarig brug..

Kan jeg tage Aspirin og Analgin på samme tid

Det er muligt, men uønsket, at kombinere stoffer. Aspirin har eksisteret i over 100 år. Det har været brugt i lang tid som medicin til at reducere feber og lindre smerter. Moderne medicin foretrækker at bruge acetylsalicylsyre i kardiologi og flebologi til at tynde blod og forbedre hjertefunktionen.

På samme tid kan du tage engangsmedicin, for eksempel når du behandler med Aspirin eller Cardiomagnil mod hovedpine, kan du drikke Analgin; dosering - ikke mere end 3 tabletter om dagen.

Indikationer til samtidig brug

Hvis temperaturen hos voksne stiger over + 39,5 ° C med forkølelse eller infektiøs sygdom, som et engangsmedicin til hurtig antipyretisk virkning.

En sådan blanding er strengt kontraindiceret for børn for at undgå bivirkninger..

Patienter under 15 år rådes til at bruge Analgin-komplekset med diphenhydramin.

Kontraindikationer ved brug af Aspirin og Analgin

Du kan ikke bruge MP sammen i følgende tilfælde:

  • intolerance over for komponenterne i sammensætningen af ​​et af lægemidlerne;
  • alder op til 15 år
  • under graviditet
  • intern blødning, i historien inklusive;
  • forstyrrelse af nyrer og lever.

Kan Analgin og acetylsalicylsyre (Aspirin) tages sammen?

Det kan du, men vær forsigtig. Det sker, at med en forkølelse varer den høje temperatur 3-5 dage, og ingen antipyretiske lægemidler hjælper. I dette tilfælde skal du tage analgin og acetylsalicylsyre, men kun en gang. Denne kombination hjælper med hurtigt at reducere temperaturen. Lettelse kommer inden for 20-30 minutter. Ved en enkelt anvendelse forekommer bivirkninger ikke, men ofte er det absolut umuligt at bruge det.!

Aspirin og analgin er de samme?

Disse er to helt forskellige lægemidler i deres sammensætning. Begge er febernedsættende og smertestillende. Men analgin reducerer feber i mindre grad end acylsalicylsyre. Mens aspirin er mindre effektiv til smertelindring end analgin.

Hvordan påvirker de kroppen

Aspirin slår temperaturen ned og fortynder blodkar, analgin fungerer som smertestillende. Denne kombination hjælper med hurtigt at reducere temperaturen. Lettelse kommer inden for 20-30 minutter. Ved en enkelt anvendelse forekommer bivirkninger ikke, men ofte er det absolut umuligt at bruge det.!

Indikationer for brug

Begge stoffer bruges til hovedpine, tandpine, muskelsmerter. Afhjælp også patientens tilstand med forkølelse.

Hvordan man tager det rigtigt

Du kan hurtigt sænke temperaturen, hvis du tager disse to lægemidler på samme tid. Det er værd at gentage, at langvarig fælles brug er farlig. Det er kategorisk umuligt at tage medicin uden lægens recept.!

Applikationsfunktioner

Brug kun sammen som en sidste udvej! Og kun én gang!

Graviditet og amning

Analgin kan tages fra 16 uger til 34 uger, aspirin efter 12 uger. For at lindre svær smerte og feber er en enkelt applikation mulig. Men det er vigtigt at forstå, at ingen annullerede bivirkninger. Der er mange af dem. Hvis der er mulighed for at hjælpe den gravide på andre måder til at tackle problemet, er det bedre at undgå at bruge medicin som analgin eller aspirin. Under amning er brugen af ​​disse lægemidler uacceptabel..

Barndom

Børn skal ikke være aspirin. Begrænsningen er gyldig indtil 15 år.

Analgin kan bruges med forsigtighed i op til tre måneder. Omhyggelig dosering til børn skal beregnes efter alder i henhold til instruktioner eller ved hjælp af en læge.

Ældre alder

Ældre mennesker bør kun tage disse stoffer som anvist af deres læge..

Bivirkninger

  • Virker negativt på mavevæggene, hvilket kan forårsage sår.
  • Hvis dosis overskrides, opstår der hovedpine.
  • Der er risiko for intern blødning hos børn.
  • Allergiske reaktioner er mulige (urticaria, Quinckes ødem osv.).
  • Ved langvarig brug kan Reye's syndrom forekomme. Dette er en krænkelse af integriteten af ​​hjernen og leverskader.
  • Hæmoglobin falder, leukocytter ødelægges.
  • Allergiske reaktioner er mulige (urticaria, Quinckes ødem osv.).
  • Udvikling af anfald, nedsat nyrefunktion.

Kontraindikationer til brug

Aspirin: børn under 15 år, nedsat nyre- og leverfunktion, astma, overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter, gastrointestinale sygdomme, hæmoragisk diatese, hæmofili, trombocytopeni, amning, graviditet.

Analgin: blodsygdomme, nedsat lever- og nyrefunktion, overfølsomhed over for lægemiddelkomponenterne.

Indvirkning på kørsel

En forsinket reaktion er sandsynligvis, da aspirin og analgin har en hæmmende virkning.

Interaktion med andre lægemidler

Akutlæger, der ankommer på opkald, bruger ofte den såkaldte "triade" til at reducere den høje temperatur. Dette er en blanding af diphenhydramin, analgin, papaverin. Diphenhydramin lindrer krampe, analgin - feber, papaverin - allergisk reaktion.

Alkoholkompatibilitet

Ikke kompatibel. Men acetylsalicylsyre hjælper med tømmermænd.

Overdosis

I tilfælde af en overdosis af analgin med endnu mindre symptomer (betændelse i mundhulen, urinvejsorganet, åndenød, øget blodpropper), er det nødvendigt at søge lægehjælp.

I tilfælde af en overdosis af aspirin med symptomer på forgiftning (hurtig vejrtrækning, hoste, tinnitus, forstyrrelse i mave-tarmkanalen, kvalme, opkastning, anæmi, sløvhed), skal du konsultere en læge.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Opbevaringsforhold

Opbevar medicin uden for børns rækkevidde ved en temperatur, der ikke overstiger 24 ° C. Må ikke anvendes efter udløbsdatoen.

Holdbarhed

Analoger

Aspirin: aspirin cardio, Upsarin Oopsa, anopyrin, cardiomagnyl og mange andre, der indeholder acetylsalicylsyre.

Analgin: tempalgin, tog, butadion, diclofenac og andre.

Prisen på stoffer

Acetylsalicylsyre - fra 5 rubler til 10 tabletter.

Analgin - fra 8 rubler til 10 tabletter.

Anmeldelser

Fominykh M.A., tandlæge, Nizhny Novgorod.Analgin er et effektivt lægemiddel med et minimum af bivirkninger, som tages for mange indikationer. I tandpleje bruges det til at lindre smerter efter tandekstraktion. Patienter reagerer godt - smerter forsvinder hos næsten alle og på kort tid.

Khanova S.P., psykolog, Irkutsk. Det er bedre at købe analgin efter recept og lægens recept. På trods af dets tilgængelighed kan stoffet forårsage uønskede virkninger, især ved langvarig brug. Og bare at fjerne smerten ved at tage en pille og ikke fjerne årsagen er ikke altid den rigtige tilgang..

Strizhak O. V., kiropraktor, Novosibirsk. Analgin er et almindeligt og overkommeligt lægemiddel, som mange mennesker bruger alene. Imidlertid er ikke alle klar over de bivirkninger, som det kan forårsage. Ved langvarig brug fører det til store problemer med mave og nyrer. På grund af dette anbefaler jeg ikke at tage det.